Vyberte měnu

Sleva pro nové zákazníkyOsobní odběrDoprava zdarma

 

 

 

 

 

 

Cévy a žíly

 

Cévy a žíly

 

Cévy a žíly jsou nejdůležitějšími částmi našeho těla. Cévy jsou žílám nadřazené a společně se srdcem tvoří krevní oběh lidského těla.


Céva je útvar trubicového tvaru, který rozvádí u živočichů krev po celém těle. Cévy se nacházejí nejen savců, ale také u rostlin, kde mají cévy za úkol tvořit vodivé pletivo.


Cévy rozdělujeme na:
- Kapilární oběh
- Žilní oběh
- Tepenný oběh
- Plicní oběh


První zmiňovaný kapilární oběh se skládá s kapilár. Kapiláry jsou nejtenčí cévy v lidském těle. Jsou uloženy mezi žílami a tepnami. V kapilárách probíhá výměna živin a odpadních produktů mezi tkáněmi a krví.


Žilní oběh – Žíly jsou velmi důležité cévy, které mají za úkol přivádět krev směrem k lidskému srdci. Tloušťka je v nějakých místech podobná jako tloušťka tepen. Žíly jsou velmi pružné trubice, která se dokáže rozšířit až do pětinásobné šířky. Žíly se rozdělují na žilní větve – ty se dále dělí do větších a menších kmenů. Ty tvoří dolní a horní dutou žílu.


Předposlední složkou je tepenný oběh. Ten funguje na podobném principu jako žilní oběh akorát opačně. Tepny vedou krev směrem od srdce. Tepny, jsou cévy největšího průměru, jsou měkké a elastické s unikátní stavbou.


Poslední částí cév je plicní oběh, ten má za úkol kontrolovat samotný průběh krve mezi srdcem a plícemi.
 

15 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

15 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

 

Voda z Mrtvého moře

 

Sůl z Mrtvého moře