Vyberte měnu

Sleva pro nové zákazníkyOsobní odběrDoprava zdarma

 

 

 

 

 

 

Vlasy

 

Vlasy


Z kůže vyrůstá vlasový stvol a ten je vytvořen z látky zvanékeratin, jež je pozoruhodná svou elasticitou, pevností a velkou odolností proti působení různýchchemických látek. Vlasový stvol je u člověka silný, teprve ve volném konci se ztenčuje. Kořen se ve svém konci rozšiřuje do vlasové cibulky. Ve vlasové cibulce je zvláštní a velmi důležité nahromadění buněk (zárodečná vrstva), kde dělením vznikají nové buňky, z nichž vlas vyrůstá.


Vlas se skládá ze tří vrstev. Zevní vrstva se nazývá kutikula. Chrání vnitřek vlasu a je velmi pevná. S postupující vzdáleností vlasu od kůže vrstev kutikuly ubývá a vlas se roztřepuje. Kutikula má největší vliv na vzhled vlasů. Těsně pod kutikulou se nachází vlasová kůra – cortex. Vytváří převážnou část vlasu a určuje jeho elastičnost, pevnost, trhavost a sílu. Ve středu vlasu se nachází kanálek vyplněný nepravidelně uspořádanou hmotou. To je dřeň, medulla. Dřeň se podílí na lesku vlasů, protože její nepravidelné uspořádání působí lom světla. U člověka jinak ztratila funkci, ale u zvířat je základem tepelné izolace.


Od středu vlasové pochvy šikmo do kůže probíhá u každého vlasu malý sval. Při stahu způsobí napřímení vlasu a vytlačení mazu. Jeho funkce není ovlivnitelná vůlí.


Vlasy dělíme podle tvaru na:

• Vlasy kudrnaté - vyrůstají ze zahnutých vlasových pochev. Tento typ vlasů převažuje u černošské populace.
• Vlasy rovné - mohou být značně dlouhé.
• Vlasy vlnité - vyrůstají také z rovných vlasových pochev a také mohou dorůstat značné délky.
• Vlasy spirálovité - vyrůstají ze zahnutých vlasových pochev, mají oválný průřez a místo dřeně dutinu, takže mají vzhled jemných, dlouhých trubiček.
• Vlasy pepřovité - mají tvar kudrnatých vlasů vyrůstají ze zahnutých vlasových pochev v chomáčích a trsech.

 

Vlasy dělíme podle vlastností na:
• Vlasy mastné – tvorba kožního mazu je příliš vysoká
• Vlasy suché – tvorba kožního mazu je příliš nízká


Domácí rady:

• Šedivění – pro starší lidi, kteří mají strach ze šedivých vlasů je tu jako rada používání jablečného octu. Pravidelně vtírat.

• Mastné vlasy – pro ty, co trpí přemašťováním vlasů, je doporučená šťáva ze dvou čerstvých citronů. Vlasy je vhodné rozčesat a citronovou šťávu vmasírovat alespoň do poloviny délky vlasů.

• Lesk – o zářivý a oslnivý lesk vlasů se dokáže postarat výluh z kopřivy. Stačí připravit podobně jako čaj a vlasy po umytí propláchnout. Bonusem je i odstranění lupů!

• Suché a lámavé vlasy – domácí maska se připraví tak, že se smíchá 1 vejce s medem a přidá se lžička olivového oleje. Nechá se působit alespoň půl hodiny. Vlasy se pak umyjí klasickým šamponem na vlasy.
 

Položky 1 až 30 z 35 celkem

Stránka:
  1. 1
  2. 2

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

Položky 1 až 30 z 35 celkem

Stránka:
  1. 1
  2. 2

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

 

Voda z Mrtvého moře

 

Sůl z Mrtvého moře