Pro mnohé z nás se stala péče o vlasy každodenní rutinou. Přesto mnoho lidí o svoje vlasy pečuje nedostatečně ba dokonce špatně. Dnešní doba bere vlasy jako chloubu a módní prvek, proto si Vaše vlasy zaslouží každodenní péči a pozornost. Pro zdravé a lesklé vlasy je důležité udržovat pokožku hlavy v čistotě. Mytí vlasů se nedoporučuje provádět každý den, avšak použijete-li jemný šampón na vlasy a vlasy zbytečně „nedrhněte ručníkem“ není problém si vlasy mýt kdykoliv budete cítit, že je to třeba.Při mytí vlasů dodržujte určité pravidla:
- šampón na vlasy nenanášejte rovnou na vlasy, ale na dlaň ruky a poté na vlasy
- šampónem si vlasy myjte dvakrát a vždy vlasy oplachujte tak dlouho, dokud nebude voda naprosto čistá, bez pěny
- kondicionér-balzám používejte jako poslední péči o vlasy, nenanášejte jej na kořínky, ale spíše na konečky, zbytečně může Vaše vlasy mastit
- ručníkem nedrhněte vlasy ani pokožku hlavy, snažte se spíše vlasy jemně prosušovat


 

13 rad jak mít neodolatelné vlasy:


1) Lesklé díky citrónu – Vaše vlasy se budou více lesknout a nebudou se tolik mastit, použijete-li při posledním oplachování vodu s citrónovou šťávou.

2) Máte lámavé či příliš suché vlasy – dopřejte jim medovou péči. Rozmíchejte 1 bílek, 2 žloutky, lžičku medu, lžíci olivového oleje a trochu citrónové šťávy. Směs naneste na mokré vlasy, lehce ji vmasírujte do pokožky a nechte 30 minut působit. Poté několikrát pečlivě opláchněte, popřípadě použijte šampón na suché vlasy.


3) Pozor na vápník, škodí vlasům – v této radě není míněn vápník, který užíváte vnitřně, ale voda s vysokým obsahem vápníku. Ta může způsobit nadměrné vypadávání vlasů a také ztrátu lesku. Teče-li Vám taková voda doma z kohoutku, použijte na oplachování minerální vodu. Vlasům dodá výživné látky, změkčí je a podpoří jejich lesk.


4) Kopřivová péče – je vhodná na mastné vlasy a při nadměrném vypadávání vlasů. Připravte si kopřivovou lázeň -použijte 100g sušených nebo 300g čerstvých kopřiv a spařte je v litru vody. Do vody přilijte lžíci octa a nechte vychladnout na teplotu těla. Vlasy nejprve umyjte šampónem a opláchněte. Poté čisté vlasy přelijte lázní a pořádně promasírujte pokožku hlavy. Již neoplachujte ani dále neupravujte, vlasy nechte volně uschnout. Kůru opakujte po dobu 10 dnů (ne déle!).
Můžete si udělat také kopřivový zábal – najemno nasekané 2 hrsti čerstvých kopřiv zřeďte vodou na kašičku. Tu potom vetřete do pokožky vlasy a rozetřete ji až ke kořínkům. Vlasy zabalte do ručníku a nechte působit 30 minut. Poté vlasy důkladně opláchněte vlažnou vodou. Kůru opakujte 2x denně.


5) Tvarohová péče – je vhodná pro všechny typy vlasů, vlasy zanechává pevné a lesklé. Smíchejte tvaroh, 3 lžíce octa a 1 vejce. Směs naneste na čisté vlasy a celou pokožku hlavy, vlasy zabalte do igelitové čepice, omotejte ručníkem a zábal nechte působit 30 minut. Poté vlasy několikrát důkladně opláchněte.


6) Pivní péče – je vhodná při nadměrném vypadávání vlasů. Do čistých vlasů vmasírujte asi 100 ml piva a nechte působit 30 minut. Vlasy zabalte do ručníku. Poté vlasy několikrát důkladně opláchněte.


7) Vajíčková péče – je vhodná na lámavé, křehké a ochablé vlasy. Smíchejte 1-2 žloutky, lžíci olivového oleje a pár kapek citrónové šťávy. Směs vetřete do čistých vlhkých vlasů a nechte působit 30 minut. Poté vlasy opláchněte vlažnou vodou a umyjte jemným šampónem.


8) Proti lupům – lupy jsou vlastně šupinky mrtvé kůže pokožky hlavy. Jsou-li lupy méně intenzivní, vtírejte do pokožky hlavy citrónovou šťávu nebo kysané mléko. Nechte působit 10 minut a poté vlasy a hlavu dobré umyjte. Jsou- li lupy intenzivní, doporučujeme používat speciální přípravky na problematickou pokožku hlavy.


9) Oživení tmavých vlasů – lesk a neodolatelný tmavý odstín vlasům dodá, pokud po umytí vlasy opláchněte silným černým čajem. Poté vlasy opláchněte čistou vodou.


10) Oživení světlých vlasů – lesk a zvýraznění světlého odstínu vlasů dodá odvar z heřmánku. Po umytí vlasy opláchněte odvarem z heřmánku.


11) Pro hustší vlasy – denně obohaťte Váš jídelníček o 1-2 chilli papričky a 2 lžíce naklíčených sójových bobů. Papričky i klíčky obsahují látky, které pomáhají obnovit hustotu vlasů.


12) Dejte STOP fénování, kulmování či žehlení – přístroje na vysoušení vlasů se snažte používat je zřídka, vlasy nechávejte samovolně uschnout. Potřebujete- li přeci jen vlasy rychle vysušit, dbejte na to, aby byl fén od hlavy minimálně 15 cm vzdálený. Fénování začněte vlažným vzduchem, poté zvyšte teplotu a závěr by měl patřit studenému vzduchu.


13) Kartáčování vlasů – kartáčování není vhodné pro všechny typy vlasů, nepraktikujte jej, pokud jsou Vaše vlasy poškozené, drsné či pórovité. Díky kartáčování budou Vaše vlasy přirozeně lesklé. Při výběru kartáče dejte přednost přírodním materiálům, které Vaše vlasy nepoškodí.