Akné
(trudovitost) je kožní onemocnění, které je charakteristické zánětem mazových žláz. Akné se projevuje vyrážkou různého druhu, na různých místech těla. Akné je často jakýmsi doprovodným jevem dospívání a pohlavního zrání. Objevuje se zejména na obličeji, hrudníku či na horní části zad.
Příznaky akné jsou různorodé od černých teček (ucpané mazové žlázy – komedony) po rozsáhlé hnisavé a jizvící projevy.Mezi příčiny tvorby akné patří:

- Hormonální nerovnováha v organismu. Vzhledem k nadměrnému produkování mazu dochází k ucpání vývodu žlázy, tím se vytvoří rohovinová zátka, která maz nepustí ven. Tlak mazu a zvýšené množení bakterií vyvolají zánět, který se projeví jako zánětlivá reakce.
- Používání nevhodných kosmetických přípravků, které nabízí trh.
- Nadměrná péče o pleť a nadměrné používání kosmetických produktů může vést k rudnutí a vysychání kůže a výjimečně i ke zhoršení akné. Přípravek vždy používejte delší dobu, abyste zjistili, jak na Vaši pleť působí. Lze říci, že ideální je přípravek používat nejméně dva týdny. Za tuto dobu obvykle dojde k prvním změnám. Po pár měsících by mělo dojít k úplnému rozvinutí jeho účinků. Používané produkty často nestřídejte. Nejlepší je držet se jednoho tak dlouho, jak je efektivní.
- Špatná životospráva spojená s nadměrně solenými potravinami, cukry a tuky.
- V neposlední řadě svoji roli při vzniku akné hraje i dědičnost.Obecné povědomí míní, že akné je „nemoc mladých“. Opak je pravdou. Akné často trpí i dospělí. Nejčastěji se jedná o narůžovělé až načervenalé, hnisavé uhříky. Postihuje především ženy nad čtyřicet let. Vyrážka vyskočí jako reakce na léky, hormonální preparáty či ropné produkty.Doporučení na léčbu akné:
- proveďte důkladnou očistu střev
- pročistěte játra – zde doporučujeme užívání Ostropestřec mariánský
- z jídelníčku vyřaďte produkty s vysokým obsahem sacharidů
- dodržujte mléčnou a rostlinnou dietuJak na akné – různé typy pleti

MASTNÁ PLEŤ – je-li Vaše pleť mastná, je vhodné ji mýt často, ideálně dvakrát denně mýdlem. Použít můžete speciální Akné mýdlo, Mýdlo s obsahem síry nebo Mýdlo s černým bahnem. Ptáte se, proč používat speciální mýdlo k mytí obličeje? Akné čistící mýdlo se velmi liší od tělových mýdel. Tělová mýdla mohou obsahovat některé složky, které by mohly pokožku obličeje podráždit, vysušit nebo zanechat mastný film. Akné čistící mýdlo póry čistí, a neucpává, čímž zabraňuje tvorbě akné. Sírové mýdlo je hodně vysušující, proto jej doporučujeme na opravdu silně mastnou pleť. Mýdlo s černým bahnem je jemné, ale účinné, doporučujeme jej na lehce mastnou pleť.
Dvakrát denně namydlete obličej a postižená místa. Ráno používejte spíše studenější vodu, která Vás osvěží a zatáhne póry. Večer kombinujte studenou a teplou vodu, tato kombinace Vaši pleť uklidní a stimuluje cévy.
 

NORMÁLNÍ PLEŤ – je-li Vaše pleť normální či smíšená (T-zóna), umývejte obličej a postižená místa dvakrát denně vodou, ale mýdlem spíše jednou denně večer. Je nutné, aby se obnovily přirozené ochranné vlastnosti kůže. Vám doporučujeme používání Akné mýdla nebo Mýdla s černým bahnem. Ptáte se, proč používat speciální mýdlo k mytí obličeje? Akné čistící mýdlo se velmi liší od tělových mýdel. Tělová mýdla mohou obsahovat některé složky, které by mohly pokožku obličeje podráždit, vysušit nebo zanechat mastný film. Akné čistící mýdlo póry čistí, a neucpává, čímž zabraňuje tvorbě akné. I pro Vás platí, ráno umývejte obličej studenější vodou, která osvěží a zatáhne póry, večer kombinujte studenou a teplou vodu, aby došlo k uklidnění pleti a stimulaci cév.SUCHÁ PLEŤ
 – je-li Vaše pleť suchá, umývání obličeje vodou se nebojte. Můžete si jej omývat dvakrát denně. Mýdlo však používejte jednou za dva dny nebo v ještě větším intervalu. Záleží na tom, jak bude Vaše pleť reagovat na mýdlo. Doporučujeme používat Akné mýdlo. Ptáte se, proč používat speciální mýdlo k mytí obličeje? Akné čistící mýdlo se velmi liší od tělových mýdel. Tělová mýdla mohou obsahovat některé složky, které by mohly pokožku obličeje podráždit, vysušit nebo zanechat mastný film. Akné čistící mýdlo póry čistí, a neucpává, čímž zabraňuje tvorbě akné. I pro Vás platí, ráno umývejte obličej studenější vodou, která osvěží a zatáhne póry, večer kombinujte studenou a teplou vodu, aby došlo k uklidnění pleti a stimulaci cév.


Pro všechny typy pleti platí, dbejte na to, aby teplota vody nebyla ani příliš teplá ani příliš studená.Večerní očista je nejúčinnější.
- začněte očištěním krášlících přípravků, kožního mazu, potu, prachu a nečistot. Postupujte od dekoltu, přes krk k obličeji. Jako poslední byste měli odličovat rty a oči. Nejlepší je použít pleťové mléko nebo čistící emulzi.
- následuje očištění pleťovou vodou nebo pleťovým tonerem. Při čištění nepoužívejte moc síly, lepšího efektu dosáhnete, když jedno místo očistíte vícekrát. Nejvíce si dejte záležet v okolí nosu, brady a čela.
- poté omyjte obličej, krk a dekolt teplou vodou a jemnými krouživými pohyby naneste akné mýdlo. Vyhněte se okolí očí a zabraňte kontaktu s očima!
- pokožku osušte froté ručníkem, ale pozor, nikdy ne silou, abyste pleť zbytečně nepodráždili.
- nakonec naneste noční krém s extraktem konopí či noční krém Rooibos nebo gel na akné


Ranní očista je důležitá.

- po celou noc totiž pokožka pilně pracovala, regenerovala a vylučovala škodlivé látky na povrch. Proto je nutné se jich ráno zbavit.
- ráno doporučujeme pleť očistit pleťovou vodou nebo pleťovým tonerem
- následně opláchnout obličej vlažnou vodou a jemnými krouživými pohyby naneste akné mýdlo
- potom naneste denní krém s extraktem konopí či denní krém Rooibos nebo gel na akné

Odlíčení a důkladné očistění pleti je důležité i u osob, které nepoužívají make-up či pudr. Během dne na pokožce ulpí prach, nečistoty, pot či kožní maz. A to vše je nutné večer důkladně odstranit!

Mějte na paměti, že první pozitivní výsledky se nedostaví okamžitě. Buďte trpělivý a důslední. Jen tak můžete dosáhnout kýžených výsledků.