Ekzém je onemocnění kůže zvané dermatitida. Nejčastěji postihuje koncové části těla, hlavu a obličej. Ekzém způsobují alergeny, což jsou látky, které mohou u citlivých osob způsobit nežádoucí reakci imunitního systému. Osype-li se člověk ekzémem, je třeba hledat viníka – alergen, nestačí pouze léčit nemocnou kůži.
Ekzém není nutné vnímat jako neštěstí, ale jako impuls k vykročení na novou cestu poznání svého těla, životního stylu a získání kontroly nad svým tělem resp. nad ekzémem.

 

Ekzém můžeme rozdělit do dvou hlavních skupin:

- atopický ekzém – často je podmíněný dědičně, v mnoha případech se vyskytuje společně s astmatem

- kontaktní ekzém – často vzniká přílišným vysušováním kůže nebo kontaktem s dráždivou látkou

 

     
ATOPICKÝ EKZÉM
Nejčastěji se objeví po třetím měsíci věku dítěte, často vzniká jako reakce na nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka. Atopický ekzém může propuknout v okamžiku, kdy matka přestane kojit. V některých případech však ekzém vznikne i u plně kojených děti. Potom je důležité, aby žena dodržovala přísnou dietu (vyvarovat se mléku, mléčným výrobkům, čokoládě, koření). Atopickým ekzémem trpí až 16% kojenců, 12% dětí a 3% osob nad 15 let. Mírnější formou atopického ekzému trpí až 30% populace a to například kolem očí, na uších nebo na bříškách prstů.  

 

Příznaky atopického ekzému se liší věkem. U kojenců je typický projev zarudnutá kůže, výsev pupínku, které mohou mokvat či tvořit stroupky. Ekzém se objevuje ze začátku na tvářích, čele, bradě, poté na krku či ve vlasech. Provází jej často silné svědění. U starších dětí (nad 4 roky) a u dospělých se často objeví svědivé pupínky, které zasychají, odlupují se a na kůži se objeví šupinky.

Ložiska vznikají na loktech, pod koleny, na zápěstích, na krku. Vždy je důležité kůži přes silné svědění zbytečně neškrabat. Dochází tak k otevření ložisek a do postiženého místa může být zanesena infekce.
Osoba postižená atopickým ekzémem by měla postižená místa ošetřovat, dodržovat dietu a především se vyhýbat styku s alergeny, které ekzém v těle způsobily.

 


EKZÉM KONTAKTNÍ
Toto onemocnění vzniká bezprostředním kontaktem pokožky s nežádoucí látkou – alergenem. Pokud se kůže s alergenem setká, reaguje na ni nějakou změnou. Při opakovaném setkání pak imunitní buňky na alergen reagují stále rychleji a silněji.

Příznaky kontaktního ekzému jsou podobné jako u ekzému atopického – zčervenání kůže, mokvání, tvorba svědivých pupínku.

Ovšem podstata vzniku tohoto ekzému je odlišná. Tento ekzém vždy vznikne působením nějaké látky z vnějšího prostředí. U kontaktního ekzému platí, že kůže na alergen nemusí reagovat hned, ale klidně za několik let!

Mezi hlavní alergeny patří – cement, ředidla, laky, barvy, čistící a desinfekční prostředky, ale také mýdla, šampóny, parfémy, líčidla či krémy. Pro některé citlivé osoby může být alergenem i oblečení – syntetické materiály, barviva v látce, prací prostředky či aviváže, knoflíky, spony či háčky. Kontaktní ekzém často způsobují také některé rostliny (jehličí, břečťan, trávy, plevely) nebo léky.

Léčba kontaktního ekzému spočívá především v odstranění alergenu a podávání medikamentů. Neléčený ekzém může vyvolat další alergie včetně celoroční alergické rýmy či astmatu!

 


PŘÍRODNÍ POSTUPY A OPATŘENÍ PŘI EKZÉMU:  
 

- 3x týdně se vykoupejte v mírně teplé vodě s přidáním koupelového marigold-měsíčkového  oleje Měsíčkový olej. Při mytí nepoužívat kosmetiku ani mýdla! Po koupeli dítě příliš neutírat, nechat je "doschnout" v osušce. Po půlhodině potřít místa s ekzémem malým množstvím bylinné masti. Vyzkoušejte hojivý konopný balzám nebo měsíčkovou mast. Ze zkušeností našich zákazníků můžeme také doporučit  jojobový olej, který patří mezi nejluxusnější přírodní oleje (ve skutečnosti jde o tekutý vosk).   

- prověřte, zda ekzém nevyvolává kravské mléko nebo styk s domácími zvířaty 

- proveďte očistu prostředí bytu a lože od možné přítomnosti roztočů (použití vodních bezsáčkových vysavačů, které ukládají prach do vody) 

- zabraňte kontaktu pokožky s vlnou, případně syntetickými látkami 

- dbejte na čistotu kůže, avšak "nepřehánějte" mytí (vysušuje) 

- omezte v přítomnosti nemocného užívání nábytkových aj. podobných aromatických sprejů 

- praní oděvů provádějte v neutrálním mýdlovém roztoku, pokud možno ručně. Věnujte maximální pozornostHojivý konopný balzám důkladnému máchání. Pozn. (některé automatické pračky špatně máchají a zbytky pracích prášků způsobují kožní reakce)

- snižte spotřebu "kyselinotvorných" jídel a nápojů (kyselý pot kůži vysušuje, naleptává, dráždí). Ke "kyselinotvorným" patří nápoje typu limonád, hlavně ty barevné !! džusy, sladkosti, zavařeniny, příliš kyselé anebo naopak sladké ovoce, kečup, hořčice aj. Pozor na konzervační látky v potravinách. Snažit se maximum potravin připravovat vařením ze základních surovin. Nepoužívejte průmyslové polotovary.   

- velmi vhodné je vypít 3x denně  50 - 100 ml mrkvové šťávy

- z destilované vody a mořské soli (nejlépe z mrtvého moře) připravte nasycený roztok (sůl přidáváte do vody, až se přestane rozpouštět). Tento roztok zkoušejte nanášet na postižená místa, zpočátku jen na malou plošku kůže, ne na otevřenou ranku. Roztok nechte samovolně zaschnout, krystalky vzniklé soli nestírat ani neomývat. Postupně podle reakce kůže můžete rozšiřovat potírání na větší plochu. Více informací o tomto postupu můžete získat prostřednictvím publikace, kterou nabízíme zdarma na webových stránkách www.e-mrtvemore.cz ( http://www.e-mrtvemore.cz/tajemstvi-soli

- dospělým doporučujeme užívání potravinový doplněk Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) a šišák bajkalský (Scutellaria  Baicalensis) při dlouhodobějším užívání upevňují imunitu a posilují jaterní funkce.  ProOstropestřec doplnění minerální výživy mořské řasy spirulina. Dávkování dítěti konzultujte s lékařem!

- nepoužívejte heřmánek (ani masti, ani vývary)

- vyhněte se chlorované vodě

- nepoužívejte jakoukoli kosmetiku, vyhněte se pěnám do koupele. Používejte speciální či přírodní kosmetické produkty, do vody často přidávejte koupelový olej a po koupeli se vždy pořádně promažte tělovým mlékem či máslem

- noste jen oblečení z 100% bavlny

- při praní používejte nedráždivé prací prostředky nebo ořechy na praní a prádlo vždy dokonale vymáchejte bez použití aviváže

- v jídle se vyhýbejte koření a dráždivým potravinám

- ideální je v bytě odstranit veškeré textilie, ve kterých se drží prach a roztoči (koberce, závěsy, přehozy, deky

- neutírejte prach na sucho, ale vždy mokrým hadříkem, aby nedocházelo ke zbytečnému víření prachu


 

 

Uvedené postupy jsou mírné a organizmus nezatěžující. Je třeba se ozbrojit trpělivostí, užívat dlouhodobě. Nemocný musí hledat stále zkoušet, který způsob je pro něj vhodný, ať už ve způsobu života a úpravy prostředí, či v užívání a volbě potravinových doplňků.


 

 

Citujeme z emailu, který nám napsala paní Maruška z Prostějova:

„ Atopickým ekzémem trpím od dětství. Neustále hledám nové prostředky a preparáty, které by mi od tohoto Tělové mléko - Mrtvé mořenepříjemného svědivého onemocnění kůže pomohly. Jako mnoho jiných osob trpících atopickým ekzémem často střídám tělová mléka a každoročně se těším na dovolenou u moře. Pouze zde mi totiž červené svědivé fleky, které mám po těle, mizí. Bohužel pouze dočasně... Vyzkoušela jsem tělové mléko od firmy Jericho a nemohu si jej vynachválit! Po týdnu používání mi totiž červené fleky, které mám po těle, začaly mizet a svědění je také pryč!
Děkuji za tento výrobek, protože tyto pocity mám pouze při pobytu u moře!"