Chřipka a nachlazení jako každoročně začali. Již při prvních příznacích sáhněte po účinných domácích „lécích“. Nabízíme Vám několik tipů, jak se virózám, rýmám a nachlazení bránit.

 
 
Začínající chřipka a nachlazení:
Recept č. 1 - smíchejte 2 lžíce bezového květu a šipku, 1 lžíci meduňky a 1 lžíci mateřídoušky. Zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut vyluhovat. Vypijte horké.
 
Recept č. 2 – smíchejte čtvrt lžičky mletého zázvoru, trochu mleté skořice a hřebíček. Zalijte vroucí vodou (2 hrnky) a přimíchejte 4 lžíce medu. Směs působí jako antiseptikum a má protizánětlivé účinky.
 
Recept č. 3 – nadopujte své tělo vitamíny obsaženými v kysaném zelí
 
Recept č. 4 – vyrobte si léčebný koktejl složený z horkého mléka, medu a skleničky medu.
 
Recept č. 5 – nastrouhejte křen a smíchejte jej se stejným množstvím medu. Směs užívejte po lžičkách 3-7x denně.
 
Recept č. 6 – do půllitrového hrnku vymačkejte šťávu z 1 citrónu, 1 lžíci medu, 0,5 dl slivovice a dolijte černým čajem.
 
Recept č. 7 – nakrájejte cibuli na kolečka a zalijte ji medem. Nechte odležet do druhého dne. Touto směsí si slaďte čaj nebo ji užívejte jen tak po lžičkách. Ideální na kaše a průdušky.
 
Recept č. 8 – smíchejte mírně ohřátou vincentku a mléko v poměru 1:1. Ideální při problémech s hlasivkami.
 
Rada č. 9 – užívejte česnek, přidávejte jej do všech pokrmů.
 
Rada č. 10 – pijte dostatek tekutin a dopřejte si alespoň 2 talíře kuřecí polévky denně.
 
Rada č. 11 – při silné rýmě pomůžou uvařené, rozmačkané brambory. Zabalte je do šátku a přiložte na čelo. Nechte působit, dokud nevychladnou.
 
Rada č. 12 – přiložte si na hrudník termolahev s horkou vodou.
 
 
Rozvinutá chřipka, vysoká horečka:
Recept č. 13 – půl lžičky mleté skořice zalijte asi 100 ml vody a vařte 1-2 minuty. Směs sceďte a přidejte horké mléko a med. Výborně uvolňuje zahleněný krk a působí antibakteriálně.
 
Recept č. 14 – horečku snížíte tak, že si na hlavu a chodidla přiložíte tvaroh. Teplotu spolehlivě vytáhne z těla ven. (Tato metoda je také ideální pro kojící maminky, které mají problém s nástřelem prsou).
 
Rada č. 15 – máte-li velmi vysokou horečku, vyzkoušejte studené zábaly – Priessnitzův zábal. Namočte prostěradlo nebo šátek do studené vody a přiložte je na krk či na celé tělo. Přes něj dejte suchou osušku, suchý šátek nebo šálu a zabalte se do peřiny. Nechte působit maximálně 30 minut. Poté se osprchujte, osušte a opět se uložte do postele.
 
 
Rýma:
Rada č. 16 – ponořte nohy do horké vody 10-15 minut. Potom namočte pár ponožek do studené vody, vyždímejte je a oblečte si je na nohy. Přes mokré ponožky si dejte mikrotenové sáčky, další pár ponožek a vlezte si do postele.
 
Rada č. 17 – uvolněte si ucpané dutiny lázní v teplé vodě, stačí ruce po lokty a nohy po kolena.
 
Rada č. 18 – vyzkoušejte slivovicovou lázeň – do horké vany přidejte deci slivovice. V lázni setrvejte max. 20 minut.
 
Rada č. 19 – vyzkoušejte sílu soli – připravte si solnou koupel, ideálně se solí z Mrtvého moře. V lázni setrvejte max. 20 -30 minut a poté další půl hodinu odpočívejte. Pro ještě větší efekt přidejte pár kapek eukalyptového oleje nebo rovnou použijte eukalyptovou sůl z Mrtvého moře.
 
Rada č. 20 – máte-li v pořádku srdce, vyjděte se vypotit do sauny.
 

 

Doporučujeme tělu dodávat doplňky stravy, které jsou prevencí proti chřipce, nachlazení, virózám a rýmě. Zde nabízíme několik možností:

 

 

Třapatkový sirup - Třapatka (echinacea) patří mezi rostliny, které pomáhají povzbuzovat obranný systém organizmu. Napomáhá zvyšovat odolnost organismu při chřipkových epidemiích, působí proti virózám. Vhodná je jeho konzumace při kožních onemocněních (ekzémy, lupénka, spáleniny, opary), při potížích s křečovými žilami. Má podpůrné protivirové účinky.

 

 

Sirup grep - Zlepšuje chuť k jídlu, ale přitom potlačuje chuť na sladké, zlepšuje krevní oběh, látkovou výměnu, má detoxikační účinky. Zmírňuje trávící a střevní potíže, přičemž obnovuje poškození střevní mikroflóry. Upravuje hladinu cukru v krvi a zároveň snižuje hladinu cholesterolu. Mírní potíže s křečovými žilami, revmatismem a ředí hustou krev. Podporuje léčbu alergií, astmatu, ekzémů. Pomáhá tlumit kašel a napomáhá při odeznívání problémů s plícemi a průduškami.

 

 

Sirup na zvýšení odolnosti - Směs bylin, které výrazně pomáhají stimulovat organizmus a zvyšovat odolnost organizmu v extrémních podmínkách. Lze jej použít i při psychickém přetížení. Pomáhá zvyšovat výkon, zejména u sportovců. Vhodný pro řidiče.

 

 

Propolisové kapky -  Propolis má výrazné dezinfekční působení proti baktériím, virům, kvasinkám na sliznicích, kožním plísním i houbám. Používá se při potížích z nachlazení virového i bakteriálního původu a pro zvýšení obranyschopnosti organismu. Lokálně pomáhá tlumit bolesti (např. zubů). Doporučuje se jeho užívání zejména v období výskytu chřipek a angín, vhodné je jeho podpůrné působení při užívání antibiotik.

 

 

Aloe vera tablety - Aloe vera tablety pomáhají při regeneračních a čistících účincích na organismus. Napomáhají blahodárným vlivem při poruchách střevní činnosti, podporují látkovou výměnu, upravují trávení, zmírňují kyselost žaludku  a pálení žáhy. Tablety také pomáhají diabetikům snižovat hladinu cukru v krvi a kardiakům omezovat riziko kornatění tepen.

 

 

Mentolový gel - Chladivý, nemastný masážní gel osvěží unavené a bolavé svalstvo či končetiny, pomáhá při průduškovém onemocnění, zánětech hrdla či nachlazení. Mentol napomáhá prokrvení pokožky a uvolnění svalů, při bolestech páteře, kloubů a svalů, preventivně působí proti revmatismu.