Cigareta a její největší mýty

Kouření kolem sebe i přes veškerou osvětu má mnoho mýtů a mylných informací. V téměř celé Evropě je již několik let moderní nekouřit, avšak u nás stále přibývá kuřáků. Bohužel především mezi mladými lidmi a ženami! Podívejte se, kterých pět největších mýtů o kouření světem koluje.
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

1) Kouření není návykové, člověk může kdykoliv přestat.

Toto je jeden z největších mýtů a především jeden z největších omylů. Nikotin je jedna z nejnávykovějších látek! Každým „šlukem“ dochází k vyplavení dopaminu, který dokáže přivodit velmi příjemné pocity. Tím dochází k postupné závislosti, protože mozek si žádá další dopaminové dávky. Proto se kuřáci bez cigarety cítí unavení a podráždění.

 

 

 
2) Cigareta light je jen malé zlo, zdraví tolik neškodí.
Cigareta označená jako light má snížený obsah dehtu, avšak rozhodně není zdravější než cigareta normální. Důvodem je především to, že kuřáci těchto cigaret vykouří více, aby svému tělu dodali potřebné množství a dávku nikotinu.

 

 

 

3) Cigarety mi pomáhají udržet váhu, když přestanu kouřit, přiberu.
Kuřáci často tuto frázi používají a ospravedlňují tak své hříšné chování. Je to ale pouze jejich výmluva. Je pravda, že kouření lehce zrychluje metabolismus. Avšak jestliže po vysazení cigaret budete přibírat na váze, zkuste raději vyřadit dva rohlíky denně a uvidíte, že absenci cigaret na své váze vůbec nepoznáte.

 

 

 

4) Cigareta zlepšuje náladu.
Cigaretou zaháníte svůj splín, stres či nervozitu? Není to vůbec dobré chování! Výzkum ukazují, že cigarety mají bohužel opačný účinek. Kouření totiž zhoršuje riziko klinické deprese.
 
5) Kouření doutníků je neškodné.
Další opravdu velký nesmysl, opak je totiž pravdou. Kuřáci doutníků mají oproti kuřákům „normálním“ (kuřákům cigaret) o 30% vyšší pravděpodobnost onemocnění rakovinou. Podle mezinárodního Institutu pro výzkum rakoviny umírají milovníci doutníků častěji na chronickou obstrukční chorobu plic.

 

 

 

TIP PRO VÁS:
Chcete opravdu přestat kouřit? Vyzkoušejte si místo první denní cigarety vypít šálek zeleného čaje nebo čaje mathé. Podle odnaučených kuřáků to prý opravdu pomáhá a to především v prvních, nejtěžších týdnech...