Klimakterium neboli přechod není nemoc!

 
Klimakterium = přechod = menopauza. Toto období si řada žen představuje jako konec života. Avšak toto období postihne dříve nebo později každou z nás a bát se ho určitě nemusíte. Prvotními příznaky jsou návaly horka, špatná nálada, deprese, výkyvy menstruačního cyklu a další obtíže. Jde o období, kdy postupně dochází k vyhasínání aktivity ženských pohlavních orgánů, dochází k výrazným hormonálním změnám a klesá tvorba ženských pohlavních hormonů (estrogenů a gestagenů).

 

 

Nejčastější příznaky klimakteria:
 
Nejzávažnější problémy klimakteria:
  • možnost vzniku aterosklerózy – může způsobit ischemickou chorobu srdeční, ischemické choroby nohou, cévní mozkové příhody
  • křehkost kostí způsobená osteoporózou – těžké zlomeniny obratlů, krčků stehenních kostí)


 

Počátek a průběh klimakteria může ovlivnit každá z nás. Podstatné je, abyste s tímto obdobím počítaly dopředu a byly připravené. Ideální je s tzv. přípravami začít již kolem 40. roku života. Snažte se sportovat, nekouřit, nepřehánět to s alkoholem a celkově změnit svůj životní styl.
 
 
 
Několik rad ke změně životního stylu:
  • jezte netučná jídla bohatá na vitamíny a minerály
  • pravidelně se pohybujte a udržujte se v kondici
  • co nejvíce pobývejte na čerstvém vzduchu
  • nekuřte a omezte alkohol
  • vyhýbejte se nadměrnému slunění (často se klimakterium projevuje pigmentovými skvrnami na kůži)
 
K dispozici je také účinná hormonální substituční terapie, která nahrazuje uhasínající tvorbu ženských hormonů v těle a pomáhá tak udržovat organismus ve stále stejné pohodě. Výhodou hormonální léčby je úprava menstruačního cyklu, zmírnění bolestí hlavy a návalů horka, zmírnění pocení. Zároveň tato léčba je prevencí osteoporózy, cukrovky a nádorů dělohy a vaječníků. Avšak hormonální léčba může mít i vedlejší účinky jako nevolnost či nutkání zvracet, otoky nohou, břicha, prsů, náladovost.
Hormony můžete nahradit osvědčenými bylinnými preparáty, které jsou jakousi přírodnější alternativou hormonálních léků. Je však vždy nutné poradit se s gynekologem! Doporučovanými bylinkami pro období klimakteria jsou – jetel luční, kontryhel žlutozelený či andělika čínská.
 
 
Strach z klimakteria opravdu není nutný, pokud budete zdravě žít a radovat se z maličkostí snáze překonáte nepříjemné návaly, deprese a další nepříznivé příznaky tohoto období.