Konopná mast domácí výroba

 
Domácí výroba konopné masti není složitá, v závěru článku Vám nabízíme dvě varianty pro recept na konopnou mast.
 
 
 

 

Co je to Cannabis sativa?

Cannabis sativa neboli konopí seté patří mezi řád hluchavkovitých rostlin a společně s chmelem patří k rodu cannabidaceae, česky konopné. Téma konopí bylo dlouhá léta tabu, až poslední léta zvedla vlnu odborné i laické diskuze.
Konopí však bylo člověkem využíváno již v dobách před naším letopočtem. Sloužilo při mnoha náboženských rituálech, zasvěcujících ceremoniálech, ale bylo používáno také k výrobě vláken, látky, papíru a samozřejmě bylo nenahraditelnou složkou v medicíně.
 
 

Historie konopí

 • 7. tisíc let př.n.l. – první zmínky o pěstování konopí ve staré Babylonii
 • 3. tisíce let př.n.l. – Čína začala s masivním pěstováním konopí – použití na vlákna, látky, plachty, ale také první pokusy o výrobu konopného papíru. Konopný papír byl velmi trvanlivý, dodnes jej využívá k výrobě bankovek Kanada. Z této doby pochází také první zmínka o lékařském využívání konopí. Často bylo používáno jako omamný prostředek při operacích, k utišení poporodních bolestí a krvácení, při horečce či průjmu.
 • 2. tisíce let př.n.l. – Indie je jednou ze zemí, která pěstuje a využívá konopí nejvíce, konopí je zde pouvažováno za magickou a léčivou rostlinu. Nápoj z konopného listí býval obětován bohům, konopí bylo využíváno jako koření či k léčbě různých chorob.
 • od roku 500 n.l. – dochází k největšímu rozmachu pěstování a využívání konopí - bylo využíváno ke stavbě lodí, výrobě konopného papíru, pracovního oblečení, bylo používáno jako platidlo nebo např. olej se používal do lamp na svícení.
 • 18. století n.l. – největším producentem konopí se stává Rusko.
 • 20. století n.l. – dochází k úplnému odstupu od produkce konopí a to především díky objevení bavlny, která měla lepší vlastnosti pro výrobu látek a oblečení.
 
 

Proč je konopní léčivé?

Konopí je jedinečné svým vysokým obsahem esenciálních nenasycených mastných kyselin – omega 3 a omega 6, má výrazné proti zánětlivé, hojivé, antibakteriální, antivirální a analgetické účinky. Konopí je díky těmto vlastnostem, silným energetickým schopnostem a regenerační síle nenahraditelné při léčbě mnoha vážných nemocí, ale také při lokálním používání v podobě mastí, balzámů či tinktur. Dnešní moderní doba se v kosmetických produktech a v doplňcích stravy vrací k přírodním látkám a zdrojům, rostlinným zdrojům a extraktům. Konopí je ideální pro svůj vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, chlorofylu, fytosterolů a minerálů.
 

Kosmetika z konopí:

 • velmi dobře se vstřebává do pokožky
 • schopnost harmonizovat kožní buňky
 • hydratuje
 • vyrovnává pH pokožky
 • obnovuje přirozený ochranný mikrofilm
 • zvyšuje odolnost pokožky vůči negativnímu působení okolního prostředí
 
 
Domácí výroba konopné masti musí začít zasazením, růstem a sklizní konopné rostliny. Sklizeň konopí je třeba si velmi dobře načasovat, protože během růstu se v rostlině výrazně mění výskyt i obsah jednotlivých účinných a léčivých látek. Nastane-li ten správný čas pro sklizeň konopí, je dobré odříznout celou rostlinu těsně nad kořenem, oddělit velké listy, zbytek rostliny pověsit a usušit. Pro sušení zvolte správné místo, teplota by měla být do 40°C, vlhkost 20-40%, ideální je tma, dobré odvětrávání, nejoptimálnější doba sušení je 1-2 týdny.
 
 

Využití jednotlivých částí rostliny konopí

 • Kořeny a stonky – odpad, nemají využití
 • Velké listy – lze použít do masti, na obklady, do salátu, pro domácí hlodavce
 • Paličkové listí – velmi vhodné do masti, do koupele, k vaporizaci; srovnatelné s palicemi, protože tyto lístečky jsou obaleny pryskyřicí
 • Palice – obsahují nejvíce pryskyřice a mají největší koncentraci účinných látek. Jsou vhodné pro veškeré léčebné využití.
 • Semínka – lze je příští rok opět zasadit nebo je dobré je sníst. Mají oříškovou chuť a obsažený olej obsahuje vyvářený poměr nenasycených mastných kyselin omega 3 a 6, stopové prvky, vitamíny a minerály.
 
 

Konopná mast recept I.

 • 500 g bílé vazeliny
 • 0,8 l vody
 • 0,5 l sušených nahrubo nadrcených listů konopí
250 g vazeliny a vodu přiveďte k varu, až se vazelina zcela rozpustí, přidejte listy konopí a za častého míchání vařte asi 1 hodinu. Poté odstavte hrnec z plotny, nechte obsah bez míchání vychladnout a po vychladnutí jej vložte na 1 hodinu do ledničky. Po uplynutí času sejměte ztuhlý tuk a vodu se zbytky konopí vylijte, protože tento výluh už nemá žádnou hodnotu. Sebraný tuk protlačte přes plátno, odstraní se tím zbytky vody a uložte jej do nádobky s uzávěrem. Uložte do chladna na 3 týdny.
Poté ve vodní lázní rozpusťte připravenou hmotu a přidejte zbytek bílé vazeliny a jemně nadrcené konopné listy. Vařte za občasného míchání asi půl hodiny. Vzniklou hmotu nechte vychladnout a uložte ji v chladu a temnu.
Celý postup opakujte s týdenním odstupem ještě 3x, poté směr povařte na prudkém ohni 25 minut, dokud se nezačne uvolňovat silný zápach připomínající spáleninu. Poté bude Vaše mast hotová. Uložte ji do kelímků, nechte ztuhnout a uchovávejte ji v ledničce.
 
 
 

Konopná mast recept II.

 • 250 g 100% rostlinného tuku
 • 50 g rozdrceného konopí
Tuk vložte na plech do trouby na 120°C. Jakmile se rozpustí, přidejte 50 g drceného konopí a vše smíchejte. Pečte asi 3 hodiny za občasného míchání, potom směs nechte pomalu vychladnout. Jakmile bude zchladlá, ale stále tekutá, přeceďte ji přes plátno. Konopný tuk nalijte do nádobek a uložte do ledničky. Zbytek tuku s konopím (z plátna) můžete použít na další mast.
 

Konopná mast

 • má antibiotické účinky
 • pomáhá při zánětech
 • oparech
 • ekzémech
 • tlumí revmatické bolesti
 • bolesti hlavy
 
Používejte ji 1-3x denně na postižená místa.
 
 
 
Pan Ivan z Brna nám napsal:
Recept na konopnou mast jsem získal před mnoha lety od svého kamaráda a nemohu si její léčebné účinky vynachválit. Vařím mast podle Vašeho druhého receptu, avšak nepoužívám rostlinný tuk, ale doma vyškvařené vepřové sádlo. V tomto tuku je účinek konopí ještě silnější. Nevýhodou však je nepříjemný zápach vepřového sádla, které je v masti stále cítit.
 
 

 
 
Nemáte odvahu, čas ani chuť si konopnou mast doma vyrobit?
Nevadí, výrobci kosmetiky se začali na výrobu produktů z konopí specializovat, a proto je dnes možné na trhu sehnat širokou řadu kosmetických výrobků z konopí. Zakoupit lze vše, na co si vzpomenete – čistící vody, mléka, emulze, balzámy, masti, oleje, šampóny, kondicionéry či masky.

 

Nabízíme Vám ty nejzajímavější produkty - konopná kosmetika:

 

MAST KONOPNÁ (150 ml)

Konopná mast pomáhá při problémech s lupenkou, ekzémy a dalšími kožními problémy. Využívá se jako účinná pomoc pro ekzematickou pleť, lupenku, svědivou a problematickou pokožku. Vhodná je rovněž na suchou pleť a pokožku vystavenou každodennímu stresu velkoměst.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konopná mast lupénka ekzém lupyKONOPNÁ MAST - LUPÉNKA, EKZÉMY, LUPY (100 ml)

 

Konopná mast s vysokým obsahem konopného oleje, který je svými účinky na kůži natolik výjimečný, že se jím v současné době intenzivně zabývá moderní medicína. Konopí udržuje pleť vláčnou, hladkou, lesklou a pevnou. Za ojedinělou účinností konopí na pleť stojí nenasycená kyselina gamalinolenová (až 73%), která chrání pokožku před vysoušením, brání tvorbě vrásek a tlumí účinky slunečního záření. Za zmínku jistě stojí pomoc při léčbě lupénky, ekzémů, lupů a dalších kožních onemocnění.

Konopná mast: 
    * na lupenku a různé formy ekzému
    * udržuje pleť vláčnou, hladkou, lesklou a pevnou
    * vyhlazuje vrásky
    * urychluje hojení drobných poranění
 

  

 

KONOPNÝ OLEJ 100% (100 ml)
Konopný olej

Regenerační konopný olej 100% se využívá jako účinná pomoc pro ekzematickou pleť, lupenku, svědivou a problematickou pokožku. Vhodný je rovněž na suchou pleť a pokožku vystavenou každodennímu stresu velkoměst. Konopný olej je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, pomáhá tlumit záněty a bolest, zvyšuje obsah ceramidů v pokožce, a tím zvyšuje její přirozenou bariérovou funkci. Pleť hydratuje a regeneruje. Ceramidy zabraňují ztrátě vlhkosti, zlepšují pružnost a pevnost pleti.

 

 

 

 

 

 

Mýdlo z konopíKONOPNÉ MÝDLO GLYCERINOVÉ (200 g)

Konopné mýdlo je díky silným energetickým schopnostem, antibakteriálním vlastnostem a regenerační síle nenahraditelné při prevenci proti kožním chorobám. Přirozené protizánětlivé a antibakteriální účinky spolu s vysokou vyživující schopností podporují přirozenou regeneraci kůže.

 

 

 

 

 

 

 

Tekuté mýdlo z konopíTEKUTÉ MÝDLO S EXTRAKTEM KONOPÍ (500 ml)

Tekuté mýdlo s extraktem konopí je vhodné k častému použití a pro všechny typy pokožky. Dodává pokožce všechny důležité látky, které potřebuje pro svou každodenní obnovu a výživu. Dokonale odstraňuje nečistoty z vrchních vrstev pokožky a vytváří ochrannou vrstvu, která chrání pokožku před možným poškozením vlivem znečištěného životního prostředí. Konopí vzhledem ke svým stimulačním schopnostem, antibakteriálním vlastnostem a regenerační síle je nenahraditelné především při prevenci proti kožním chorobám a v případě poškození dokáže podpořit jejich přirozenou regeneraci. Přirozené protizánětlivé a antimikrobiální účinky kombinované s výživnými prvky podporují růst buněk a tím i následnou přirozenou regeneraci. Chrání pokožku před škodlivými vnějšími vlivy. Díky jeho pravidelnému používání je pokožka vláčná a dostatečně hydratovaná.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šampón z konopíKONOPNÝ ŠAMPÓN (250 ml)

Wellness konopný šampon 8% obsahuje vysokou dávku konopného oleje a aktivní bylinnou kompozici. Přípravek je určen pro citlivou, suchou a svědivou pokožku se sklony k tvorbě lupů. Pokožka hlavy bude po použití šamponu hydratovaná, elastická, jemná a vitální. Vlasy šampon šetrně zbaví nečistot, navrátí jim lesk, pružnost a vitalitu. Šampón vlasy vyživuje, regeneruje a má protialergenní, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Vaše vlasy i vlasovou pokožku myje šetrně, bez podráždění a nadměrného vysušení. Účinné látky intenzivně prostupují do všech vrstev kůže a důkladně vyživují vlasový kořínek, čímž podporují růst vlasů. Dlouhodobé používání šampónu omezuje lámavost vlasů a zvětšuje jejich objem. Zároveň obnovuje přirozený ochranný mikrofilm, čímž dodává vlasům výrazně vyšší lesk a pružnost.