Kůže zbožňuje kyselé prostředí…

Kůže a její pravidelná očista patří mezi základní společenské požadavky, které asi každý z nás dělá každý den.  Ale přemýšleli jste někdy o tom, zda nepoužíváte příliš mnoho čisticích prostředků? Většina z nás při koupi sprchového gelu nebo mýdla řeší pouze otázku vůně, ale nepřemýšlí nad tím, co prostředek udělá s kůží, zda nepoškodí ochranný kožní film. Až když se objeví problém (suchá kůže, plíseň, zarudnutí) začneme hledat to nejlepší.
Zdravá kůže neustále obnovuje povrchové buňky a nepřetržitě produkuje lipidový (tukový) kožní film. Tento film chrání pokožku před ztrátou vody a před pronikáním škodlivých látek z okolí do organismu. Tím zabraňuje množení choroboplodných zárodků – bakterií, kvasinek, plísní a zároveň udržuje přirozené pH pokožky. Přestože se asi domníváte, že každodenní mytí pokožce prospívá, opak je pravdou. Nepoužíváte-li vhodné mycí přípravky, můžete snížit schopnost regenerace ochranného kožního filmu pokožky a díky tomu často vznikají řady kožních onemocnění. Kůže ztrácí schopnost vázat vodu a lipidy. Pokožka se tak trvale stává suchou a rozpraskanou. Alergeny a chemické látky potom nemají problém dostat se do hlubších vrstev kůže.
Na trhu je nepřeberný výběr různých mycích prostředků – sprchové gely, sprchové šampóny, mýdla atd. Ale jak poznat ten, který kůži chrání??? Jestliže Vás trápí nějaký konkrétní dermatologický problém, určitě vysaďte obyčejné sprchové gely a svoji pozornost věnujte speciálním sprchovým gelům s obsahem minerálů z Mrtvého moře či s obsahem bahna s Mrtvého moře. Velice dobrých výsledků je dosaženo používáním tuhých mýdel s obsahem minerálů Mrtvého moře, s obsahem soli z Mrtvého moře, s obsahem řas z Mrtvého moře nebo s obsahem bahna z Mrtvého moře.
Pamatujte si, že pH kožního povrchu je na různých částech těla rozdílné, a proto používejte zvláštní mycí přípravky na obličej, tělo a intimní části těla. Ptáte se, proč používat speciální mýdlo k mytí obličeje, pokud trpíte akné? Tak například Akné čistící mýdlo se velmi liší od tělových mýdel. Tělová mýdla mohou obsahovat některé složky, které by mohly pokožku obličeje podráždit, vysušit nebo zanechat mastný film. Akné čistící mýdlo póry čistí, a neucpává, čímž zabraňuje tvorbě akné.
 
 
Při péči o pokožku těla dodržujte následující zásady:
  • nepobývejte ve vaně či sprše příliš dlouho, myjte se krátce
  • zapomeňte na klasická mýdla, používejte speciální sprchové gely, tekutá mýdla či tuhá mýdla (pH 5,0 – 7,0)
  • ochraňujte kůži ochrannými prostředky, jako jsou rukavice (při úklidu, při práci na zahradě, před mrazem) či krémy s UV filtry
 
Pravidelná očista by i nadále měla být samozřejmou součástí každého dne, avšak je důležité si uvědomit, že prvním krokem ke zdravé pokožce je správná péče, podpora obnovy a ochrana před poškozením. Nejen správně zvolené mycí prostředky, ale také ošetření kůže po každém mytí, je velmi důležité. Používejte speciální hydratační a zvláčňující krémy, mléka, másla či oleje. I zde při výběru neřaďte na první místo vůni…
Šetrná péče o pokožku je důležitou prevencí před vznikem suché a popraskané kůže a kožních onemocnění.