Levandule a její výrazná, nezaměnitelná vůně je tišící pohlazení pro neklidnou duši, cesta do snů a téměř každý z nás její aroma pozná i se zavřenýma očima. Levandule je úžasná bylina, která léčí už tím, že voní…

 

 

Levandule je spjata s její charakteristickou uklidňující vůni, avšak nejen to, dokáže i mnohem víc než jen uvolnit mysl a duši. Levadulová silice má silné hojivé a antibakteriální účinky, proto by měla být nepostradatelnou součástí každodenní starosti o tělo a duši. Pravá levandule má šedomodrou barvu, roste jen v horských oblastech v nadmořské výšce nad 800m. Mezi nejznámější pěstitele patří Itálie a Francie, nejvíce jich pak najdeme v okolí Piemontu. Levandule má tedy svůj původ v oblasti Středomoří a severní Afriky, ale pro svoji velkou popularitu se rozšířila do celé Evropy a části Asie. Latinský název Lavandula je odvozen ze slova „lavare“, neboli umýt. Možná se i Vám ve spojitosti s levandulí vybaví francouzská Provence a její pravidelné dlouhé řady keříků s temně fialovými květy. Tyto fialové lány nejsou lány levandule, ale rostliny s názvem Lavandin. Její podobnost s levandulí je obrovská, avšak léčivé a zklidňující účinky nemá žádné. Je pouze silně aromatická (a levnější), proto se používá k parfemaci kosmetiky, prádla a mýdel.

 

 


Levandule patří do čeledi rostlin hluchavkovitých a skýtá velké množství druhů (20-30) i stovky různě barevných kultivarů. Mezi nejrozšířenější patří:

 

 
* Levandule lékařská
* Levandule korunkatá (francouzská levandule, velká nachová květenství)
* Levandule širokolistá
* Levandule úzkolistá (jemně růžové i bílé květy)
* Levandule klasnatá
* Levandule zubatá

 

 

 

Levandule patří mezi rostliny velice známé a oblíbené, ale není pouze módní záležitostí poslední doby. Tato aromatická bylinka provází lidstvo po staletí, což dokládá mnoho zpráv, včetně Bible. Levanduli je připisována řada magický a léčebných schopností. Pro své silné aroma byla oblíbena v dávných dobách, kdy její sušené květy sypaly po domě pro osvěžení vzduchu nebo jako ochranu před hmyzem. Svazečky levandule se umísťovaly a umísťují do prádelníku jako ochrana proti molům a pro provonění prádla, přidávala se do koupelí, mýdel, parfémů, krémů a vonných olejíčků. Příjemně vonící silice má uklidňující účinky, pomáhá při nespavosti, je využívána v aromaterapii. V minulosti se také tradovalo, že působí jako afrodiziakum, zmírňuje bolest, podporuje trávení, hojí rány, účinkuje proti křečím a revmatismu. V silici byla nalezena složka, která má léčivé účinky na různé druhy nádorů a je dále zkoumána jako možná prevence a lék proti rakovině.

 

 

 

Léčivé účinky levandule

 

Levandule obsahuje látky, jako jsou silice, třísloviny, antokyany, hořčiny a pryskyřice. K léčení se na rozdíl od využití v kuchyni, používá pouze květ levandule. Nálev z levandulového květu má tlumivý účinek na nervy, snižuje krevní tlak, působí trochu močopudně, tiší menstruační bolesti, stimuluje slinivku břišní a má blahodárný vliv na činnost střev i žaludku. Květ levandule je pro své zklidňující účinky přidáván také do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích.

 

Masáže oleji z levandule pomáhají při revmatických bolestech a mají povzbuzující účinek.

Tinktura obsahující silice levandule při vnějším použití prokrvuje pokožku, proto je vhodná na revmatismus, dnu nebo špatně se hojící rány, popáleniny a záněty.

 

Levandule má i ochranný účinek při aplikaci na kůži. V době morových epidemií se věřilo, že při mytí rukou ve vodě s levandulí se lidé vyhnou nákaze. Pravdou je, že látky obsažené v levanduli ochraňují kůži před přílišným rozmnožením škodlivých mikroorganismů. Sušené květy levandule někdy najdeme v bylinných receptech pro ošetření problematické pleti, např. pro léčbu akné nebo ekzému. NÁŠ TIP:


 


Domácí levandulový olej

* čerstvé a sušené květy levandule

* 1 l slunečnicového oleje Do čisté sklenice vložíme dostatečné množství suchých levandulových květů a zalijeme je olejem. Sklenici uzavřeme a necháme asi týden stát v teplé místnosti. Potom směs prokapeme přes čistý kus plátna, vymačkáme. Do sklenice vložíme tentokrát květy čerstvé, které zalijeme již scezeným olejem a opět necháme zhruba týden louhovat a na závěr zcedíme přes plátno.

Levandulový olej používáme do koupelí, k otírání spánků při migréně nebo k masáži bolavých svalů. Pokud nakapeme pár kapek do koupele, tato levandulová lázeň bude osvěžující, uvolňující, odbourá stres, napětí a podrážděnost.
Domácí levandulová mast

* čerstvé levandulové květy

* 1 kg domácího sádla (popř. bambuckého másla nebo lékařské vazelíny)

* 100 g včelího voskuSádlo s včelím voskem ohřejeme na vodní lázni na teplotu 80 °C. Přidáme čerstvé květy levandule a asi deset minut zahříváme a mícháme. Poté odstavíme a necháme stát do druhého dne. Druhý den opět rozehřejeme tak, abychom mast mohli přecedit přes gázu. Mast skladujeme v menších kelímcích na tmavém a chladném místě.

Levandulová mast regeneruje kožní buňky, omlazuje pokožku, pomáhá při popáleninách (i spáleninách od slunce) a má protizánětlivé účinky. Je to hojivý prostředek na vyrážky, ekzémy, dermatitidy či lupénku.

 
Domácí pleťová voda z levandulových květů

* hrst levandulových květů

* nesycená minerální voda

* jablečný ocet

* rostlinný glycerin

 

Hrst sušených levandulových květů zalijeme sklenicí nesycené minerální vody, přidáme malý šálek jablečného octa, dobře uzavřeme a protřepeme. Uzavřené necháme 1-3 týdny vyluhovat při pokojové teplotě. Poté směs přecedíme přes gázu a slijeme do sklenice, nebo lahvičky s rozprašovačem. Připravenou pleťovou vodu můžeme zjemnit přidáním rostlinného glycerinu. Levandule pleť důkladně čistí a zároveň uklidňuje jakékoli podráždění. Zvláště při večerní očistě její vůně příjemně uklidňuje. Jablečný ocet vyrovnává pH pleti a stahuje póry, minerální voda ji posiluje.

 DOPORUČUJEME:


 

Levandulový denní pleťový krém (50 ml)

 - z panenských olejů a látek s označením ekocert
- zjemňuje pokožku, zvláčňuje ji a chrání před vysoušením
- doplňuje pokožce ztracené lipidy a pomáhá obnovovat její přirozenou obrannou bariéru
- redukujíce projevy akné
- lehká konzistence, snadno se roztírá a vstřebáváLevandulový noční pleťový krém (50 ml)

- doplňuje pokožce ztracené lipidy a pomáhá obnovovat její přirozenou obrannou bariéru
- redukujíce projevy akné
- lehká konzistence, snadno se roztírá a vstřebává
- obsahuje Bisabolol pro zklidnění a hedvábný protein pro výživu pokožky- čistící pleťový gel je velmi jemně vyvážený se sníženou pěnivostí

- účinně redukuje projevy akné
- určen k čištění této problematické pleti nejen v obličeji!!!
- vhodná k šetrnému odličování a odstraňování nečistot z pokožky obličeje
- levandulový olej dodává charakteristickou vůni jižní Francie
- významně zmírňuje projevy akné


 

 

Levandulové čistící pleťové mléko (200 ml)

- nedráždivá, mléčná emulze s obsahem meruňkového a lněného panenského oleje
- vhodná k šetrnému odličování a odstraňování nečistot z pokožky obličeje
- levandulový olej dodává charakteristickou vůni jižní Francie
- významně zmírňuje projevy akné


 

 

 

 

Levandulové čistící pleťové tonikum (200 ml)

- obsahuje látku účinně redukující projevy akné
- extrakty z vinných listů a Arniky horské na zklidnění pokožky
- vhodná k šetrnému odličování a odstraňování nečistot z pokožky obličeje
- levandulový olej dodává charakteristickou vůni jižní Francie
- významně zmírňuje projevy akné

Všechny produkty LEVANDULE zde