Již celá tisíciletí trápí lidskou populaci nemoc zvaná lupénka. Pro nemocného to znamená obrovský kosmetický, psychický a fyzický problém. Mnoho lidí z řad nemocných se navždy musí vzdát krátkých rukávů a nohavic či plavek. Lidí, kteří nemají s touto nemocí zkušenost, si často myslí, že lupénka je nějaké lehké kožní onemocnění. Opak je ale pravdou. Vliv nemoci na profesní i soukromý život postiženého je obrovský. Lze jej srovnat s chronickým onemocněním srdce, cév či s rakovinou.Co je lupénka a jaké jsou její příčinyLupénka je chronické autoimunitní onemocnění kůže. Není nakažlivá a je v zásadě nevyléčitelná. Může se projevit kdykoliv, nejčastěji mezi 10 až 30 rokem života a pak mezi 40 až 50 rokem. Každý člověk si může nést dispozice k tomuto onemocnění. Potom již jen stačí jakýkoliv spouštěč – stres, infekce, léky atd. a toto onemocnění je na světě. V posledních letech se lupenka stává civilizační chorobou. Při tomto onemocnění se kůže odlupuje až 7x rychleji než kůže zdravá.


Můžeme říct, že za všechno můžou bílé krvinky. Ty se díky dědičnosti a díky vlivům vnějšího a vnitřního prostředí organismu začnou výrazně aktivovat a vytvoří tak kožní zánět. Začnou rychleji růst, množit se a nedokonale rohovatět. Normální kožní buňky vyzrají a na povrch kůže se dostanou asi za 28 dní. Kožní buňky nemocného postiženého lupénkou to zvládnou jen za 4 dny!


Zatímco dříve lupénka postihovala výrazněji muže, dnes jí trpí stále častěji také ženy. Bohužel u většiny lidí trpících těžší formou lupénky to touto nemocí nekončí. Často se přidruží další choroby jako obezity, porucha hladiny tuku v krvi, vysoký tlak, cukrovka či artritida.Nejčastější formy lupénky

- ložisková forma – objevuje se nejčastěji na hlavě, kolenou, loktech, v křížových oblastech. Jedná se o červená, ohraničená ložiska, ve kterých se dělají šupiny.
- erytrodermická forma – objevuje se na celém těle. Jedná se o nejtěžší formu lupénky, je bolestivá, svědivá a často spojená s horečkami.
- kloubní forma – postihuje malé i velké klouby, svaly a šlachy. Zde je nutná léčba u revmatologa.


Trpíte-li středně těžkou až těžkou formou lupénky, trvejte na léčbě biologickými účinky. Nemají nežádoucí účinky na Vaše vnitřní orgány.

Čeho se vyvarovat a co dodržovat při onemocnění lupenkou:

- dodržujte zdravý životní styl
- pomoci Vám může jaterní dieta
- dodržujte pitný režim
- doma i v zaměstnání se snažte udržovat správnou vlhkost
- dodržujte šetrnou hygienu
- nepijte alkohol
- nekuřte a vyhýbejte se zakouřeným prostorám
- užívejte doplňující potravinové doplňky – zinek, rybí tuk, selen, vitamín C a E
- pečlivě promazávejte a hydratujte pokožku
- dostatečně spěte a vyhýbejte se stresu
- oblékejte se do hebkých materiálů, abyste zbytečně nedráždili pokožku
- nikdy šupiny neodškrabujte, začnou krvácetV boji proti lupénce musíte být vytrvalí a důslední.
Při nižší formě lupénky Vám doporučujeme některé na námi nabízených výrobků.

- mýdlo s obsahem síry – má vliv na metabolické funkce kůže a napomáhá pokožku rychle obnovovat
- šampón s černým bahnem – vstřebává nadbytek tuku a odumřelé kožní buňky z povrchu kůže
- tělový zábal z černého bahna – nabízí své unikátní relaxační a hojivé účinky a blahodárný vliv na pokožku postiženou lupénkou

Další výrobky naleznete zde: ekzémy a lupenka