Možná i vy jste před jarem unavení a bez nálady. Váš organismus je zřejmě vyčerpaný a má po zimě oslabenou imunitu. Je tedy důležité z něj odstranit toxiny, které organismus znečišťují. Naše tělo má samozřejmě několik orgánů, které denně toxiny likvidují. Abyste tělu při přirozené regeneraci a očistě pomohli, můžete zkusit některý z osvědčených receptu, potravinových doplňků, diet či očistných kůr.
 
Mezi jednu z osvědčených metod patří užívání koenzymu Q 10, který zásobuje buňky energií, ničí volné radikály a pomáhá odplavovat z buněk odpadní látky. Nastartuje, uvolní a regeneruje lidský organismus.

Zázračná houba Shiitake (houževnatec jedlý)má podle Japonců zázračné účinky. Posiluje imunitu, srovnává hladinu cholesterolu, má protirakovinné účinky či napomáhá rychlejší rekonvalescenci a rehabilitaci. Je velmi silným antioxidantem s mnohonásobně vyšší vychytávací aktivitou volných radikálů. Díky nim pomáhá bojovat proti jejich nežádoucím účinkům na náš organismus.

Dalším velice účinným detoxikačním prostředkem je Spirulinna. Pomáhá upravovat krevní tlak, snižovat cholesterol, potlačovat vliv škodlivé střevní mikroflóry, ochraňuje játra a ledviny před toxickými látkami, celkově detoxikuje organismus. Napomáhá podporovat činnost imunitního systému a působí proti řadě alergií. Má silné antioxidační účinky, pomáhá v boji proti volným radikálům a také pozitivně působí při hubnutí. Ne nadarmo je Spirulina nazývána nejstarším poslem z vesmíru na Zemi.

 

Některé orgány, které pomáhají při detoxikaci těla:

JÁTRAčistí krev od jedovatých látek, toxiny přeměňují na rozpustné ve vodě a potom je vyměšují do žluče. Při jaterních chorobách a při regeneraci jaterní tkáně příznivě pomáhá ostropestřec mariánský. Obsahuje velké množství aktivních látek, které s úspěchem napomáhají při ochraně a regeneraci jaterních tkání. Chrání játra před toxickými látkami, zmírňuje poškození jater a slouží jako podpůrný prostředek při dietách.

STŘEVAzbavují tělo odpadních látek, které vznikly při trávení a metabolismu jater.

LEDVINYfiltrují krev a vyrábějí moč, která odvádí z těl odpadní látky vzniklé rozkladem bílkovin. Řídí kyselost krve a vracejí do ní všechny důležité živiny. Podpůrným prostředkem při desinfekci močových cest je lichořeřišnice.

PLÍCEpři výdechu odstraňují oxid uhličitý a vodu. Jsou hodně zatíženy znečištěným prostředím, cigaretami či výfukovými plyny.


Nejužívanější metodou celkové detoxikace lidského těla je očistná dieta. Při této dietě musíte drasticky omezit množství jídla. Nejedná se přímo o hladovku, ale je dobré, když je dieta opravdu tvrdá. Odborníci doporučují pít jen zeleninové šťávy. Délka diety nemusí být dlouhá, závisí na Vaší vůli a zdravotním stavu. Přesto, že si během diety budete říkat, že to není k vydržení, stojí to za to. Po dietě se budete cítit svěží, očištění, výsledky poznáte na stavu pleti, trávení a zažívání a na fyzické a psychické kondici.Vyberte si očistnou dietu podle délky trvání:

*JEDNODENNÍ – (ideální je ji provádět v době úplňku) pijete pouze zeleninové šťávy ředěné vodou v poměru 1:2 dílům vody, dále pramenitou vodu a bylinkové čaje. Za jeden den se moc toxinů nevyplaví, ale můžete zredukovat hmotnost, vyčistit pleť či minimalizovat nadýmání.

*DVOUDENNÍ - pijete pouze zeleninové šťávy ředěné vodou v poměru 1:2 dílům vody, dále pramenitou vodu a bylinkové čaje. Ideální je tuto očistu provádět dvakrát do měsíce, po několika opakováních zjistíte sami na sobě celkové příznivé účinky.

*SEDMIDENNÍ – během týdne nastartujete organismus na to , aby čerpal energii ze svých tukových zásob, očistíte svůj zažívací trakt a zlepšíte jeho činnost.DIETA OČISTÁ – 7 dní


1. den:
Ráno – čerstvá šťáva z jablek, pomerančů, kiwi
Svačina – grapefruit
Oběd – banán
Svačina – jablečná šťáva
Večeře č.1 – grapefruit
Večeře č.2 – pomeranč


2. den:
Ráno – čerstvá šťáva z 2 jablek, 2 pomerančů, melounu
Svačina – bílý jogurt
Oběd – 200 g hroznů
Svačina – 250 g jahod a 1 ks kiwi
Večeře č.1 – pečené brambory (2 ks) ve slupce
Večeře č.2 – mrkev


3. den:
Ráno – 200 g hroznů
Svačina – jablko
Oběd – ovocný salát (libovolná kombinace čerstvého ovoce a 2 lžíce ovesných vloček)
Svačina – jablečná šťáva
Večeře č.1 – grapefruit
Večeře č.2 – 200 g melounu


4. den:
Ráno – zeleninová šťáva – libovolná kombinace v poměru 1díl šťávy : 2 díly pramenité vody
Svačina – 250 g strouhané mrkve a jablka
Oběd – zeleninový salát bez desingu
Svačina – 250 g melounu
Večeře č.1 – pečené brambory (2 ks) ve slupce a 200 g kysaného zelí
Večeře č.2 – mrkev


5. den:
Ráno – zeleninová šťáva – libovolná kombinace v poměru 1díl šťávy : 3 díly pramenité vody
Svačina – 2 mrkve
Oběd – zeleninový salát bez desingu
Svačina – miska kysaného zelí
Večeře č.1 – dušená zelenina s lžičkou olivového oleje
Večeře č.2 – kedluben


6. den:
Celý den pijte jen zeleninovou šťávu (libovolná kombinace – celer, řapíkatý celer, červená řepa, mrkev, bílé zelí)
Večeře – miska kysaného zelí


7. den:
Ráno – ovocná šťáva (libovolná kombinace)
Svačina – bílý jogurt
Oběd – zeleninový salát bez dresingu, plátek tmavého chleba
Svačina – kedluben
Večeře – pečené brambory (2 ks) ve slupce, lžíce tvarohu
 

Při každé očistné dietě je důležité počítat s počátečním průjmem. Tím, že budete jíst a pít jen ovoce a zeleninu, pročistíte celý zažívací trakt, včetně střev. Proto je důležité dodržovat pitný režim, pijte minimálně 2 litry čisté pramenité vody denně. Odvodnění spojené s tvrdou dietou by mohlo způsobit nevolnost či mdloby. Během očistné diety doporučujeme užívat vlákninu či probiotika.
 

Na očistný dietní program je dobré navázat jídelníčkem, který dodržuje pravidla zdravé výživy.

- pestrý a vyvážený jídelníček, ve kterém budou zastoupeny v optimálním množství všechny základní živiny, vitamíny, minerální látky a vláknina
- dostatek ovoce a zeleniny každý den (500 g denně)
- netučné mléčné výrobky, nejlépe zakysané
- celozrnné potraviny (chléb, pečivo, těstoviny, rýže)
- upřednostňujte rostlinné tuky a produkty z nich
- libové maso (netučná drůbež, ryby)
- vyhýbejte se uzeninám, soli, cukru
- jezte v klidu, uvědomte si, že jíte i očima
- dodržujte pitný režim – 2,5-3 litry tekutin denně, přednost dávejte pramenité vodě, bylinným čajům, minerálkám
- omezte černou kávu a černý čaj
- pravidelně cvičte a posilujte srdečně-cévní systém a imunitu
- dopřejte tělu pravidelný a vydatný spánek