2O. století nám přineslo mnoho významných vynálezů jako například počítač, motorové letadlo a... celulitidu! Slovo celulitida se poprvé objevilo v 60. letech minulého století. Do té doby pro tyto hrbolky na pokožce neexistovalo označení a ani se s nimi nikdo netrápil. Zato dnes se kolem této kosmetické vady točí svět a nepředstavitelné peníze.
 
Celulitida neboli „pomerančová kůže“, vzniká, pokud se v podkoží obtížně uvolňují nahromaděné tuky, čímž potom vznikají povislé tukové vrstvy. Celulitidou trpí většinou ženy, dle výzkumů až 80 %. V ženském těle se kolagenová vlákna táhnou rovnoběžně a nejsou tak úzce a stabilně pospojována jako v těle mužském. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti boků, stehen a zadečku, méně často v bříšku a pažích. Celulitida nemá přímou souvislost s nadváhou ani věkem. Trpí jí i hubené ženy a dívky a vyskytnout se může v pubertě, v přechodu nebo v těhotenství. Shrnuto a podtrženo, celulitida vzniká působením ženských pohlavních hormonů. Za svůj život se s ní seznámí naprostá většina žen.

Největším nepřítelem krásné a pevné pokožky jsou volné radikály. Jejich zdrojem je znečištěné životní prostředí, cigaretový kouř, stres, nevhodné jídlo, nadměrné slunění či nedostatek spánku. Pozor si dejte také na užívání různých pilulek a prášků. K tvorbě celulitidy mohou přispět například prášky na spaní, projímadla, antikoncepční tablety a další medikamenty.

 

Nejčastější příčiny vzniku celulitidy:
- dědičnost, genetická dispozice
- nevyvážená strava (smažená jídla, tuky, přepálené oleje, cukry)
- nedostatek pohybu
- nedostatečná činnost lymfatického systému
- nedostatečný pitný režim
- hormonální antikoncepce
- kouření, pití alkoholu, pití kávy
- těsné oblečení, které brání správnému proudění krve v těleJak pečovat o jednotlivé partie Vašeho těla a vyhrát tak boj s celulitidou:


Stehna a boky
Za celulitidu v oblasti stehen a boků mohou dědičné dispozice, pohybové návyky, špatný lymfatický systém, zadržování vody a hormony. Málo pohybu narušuje přenos tekutin v těle a tím se na kůži objevují dolíčky.
Procvičujte tyto partie následujícími cviky: rozkročte se na šířku boků, zpevněte bříško a lehce pokrčte kolena. Zvedněte ruce nad hlavu do šíře ramen. Nyní udělejte úkrok levou nohou dopředu a to tak, aby koleno bylo ohnuté v úhlu 90°. Ruce přitom předpažte na úroveň prsou tak, aby byly ve vodorovné poloze se zemí. Vraťte se do výchozí polohy a cvik opakujte pravou nohou. Cvičení opakujte na každou nohu minimálně 10 krát, nejlépe dvě až tři série.


Zadeček
Tato část těla je často vystavována nepříjemnému sezení na jenom místě, čímž se narušuje prokrvování pokožky.
K procvičení zadečku doporučujeme provádět následující cvik: lehněte si na zem, chodidly se opřete o stěnu. Kolena mějte v pravém úhlu zvednuté ve výšce nad kyčlemi. Ruce nechte položené souběžně s tělem dlaněmi dolů. Zvedněte zadeček a pánev co nejvýš a povolte svaly. Cvik opakujte 15 krát, nejlépe dvě až tři série.


Bříško
Ta bříšku si tuk prostě libuje. Tato část těla je k němu velice pohostinná. Je důležité bříško pravidelně procvičovat, jíst zdravou stravu a pokožku masírovat.
Jeden z možných cviků jak procvičit svaly bříška: lehněte si na záda, napněte břicho a zvedejte zadeček nahoru a dolů. Pohyby provádějte silou, nehmitejte. Cvik provádějte tak dlouho, jak to bude možné. A klasické sedy-lehy? Ty jsou sice nepopulární, ale velice účinné!Boj proti celulitidě má několik pravidel:

- začněte správnou výživou a pohybem
- při sportu doporučujeme natřít postižené partie skořicovým gelem. Má zahřívací efekt. Prohřátí tkáně zvýší odbourání tukových buněk. Pozor, po nanesení skořicového gelu pokožku nevystavujte 24 hodin slunečnímu záření či soláriu. Mohlo by dojít k lehkému spálení pokožky.
- používejte alespoň 3x týdně tělový peeling, který prokrví pokožku a tím podporuje odplavování škodlivých látek z těla
- během každé koupele neneste na postižené oblasti malé množství gelu proti celulitidě a vmasírujte ho do pokožky, postupujte vždy směrem k srdci
- k masáži používejte pomůcky – mořská houba, masážní kartáč, lufa
- pokožku opláchněte teplou vodou a umyjte mýdlem s mořskými řasami nebo mýdlem proti celulitidě
- zatněte zuby a tutéž část těla opláchněte studenou vodou nebo ji promasírujte kostkami ledu
- v ideálním případě střídejte teplou a studenou vodu tak dlouho, jak to bude možné (vynikající jsou skotské střiky)
- gel proti celulitidě aplikujte denně, oplachování studenou vodou se pokuste zvládnout alespoň 2x týdně
- pokožku osušte a na postižená místa alespoň 2x týdně naneste tělový zábal z černého bahna, které urychlí metabolismus a pomáhá pokožce v regeneraci
- denně natírejte postižená místa kakaovým gelem, který je novinkou v oblasti zeštíhlující kosmetiky nebo kofeinovým korekčním gelem, který redukuje celulitidu, stimuluje mikrocirkulaci a zlepšuje buněčnou výměnu


V boji proti celulitidě je nutná důslednost a vytrvalost. Přijímejte dostatek živin, které výrazně revitalizují pojivo. Tím přinutíte tukové buňky, aby se vrátily zpátky do původního stavu. Naučte se relaxovat a vyhýbejte se stresu. A rada za závěr zní: naučte se milovat své tělo takové, jaké je.