"Bio"
Je to jenom móda nebo skutečně funguje?

Ptáte se, co si představit pod pojmem bio? Řekneme-li o nějaké věci, že je bio, musí splňovat velmi přísná pravidla. Bio mohou být označovány potraviny, kosmetika, prací a mycí prostředky a dokonce i boty, oblečení či snowboard! Mnoho lidí bohužel stále věří, že co je označeno za bio, to je automaticky zdravé a dokonce se po tom i hubne. Ale jestliže si dáte na snídani biovajíčka nebo biopárky, poobědváte biokachnu s biozelím a bioknedlíkem a k večeři sníte několik bramboráku z biobrambor, tak máte velký náběh zdravotní problémy a s hubnutím taky neuspějete. Bio patří k zdravému životnímu stylu, ale bioknedík raději vyměňte za bio zeleninu a biokachnu za pravidelnou sportovní aktivitu. A napadlo by Vás někdy, že se vyrábí biooblečení nebo dokonce bioboty? Představte si, že ano. Takové bioboty jsou vyráběny z přírodních či recyklovaných materiálů (bavlny, konopných vláken, korku, přírodního latexu). Zkrátka, kdo chce žít bio, má dnes nepřeberné možnosti.

 

Obecně můžeme říci, že výroba a spotřeba biovýrobků nesmí zatěžovat životní prostředí a musí být ohleduplná vůči svému okolí. Naše Země je nám určitě za ekologické zemědělství vděčná. Tento typ zemědělství je k ní šetrnější, neznečišťuje půdu a vodu a taky zachovává biologickou rozmanitost a původní ekosystémy – rostliny, zvířata a hmyz. Navíc ekofarmy spotřebují méně energie a vyprodukují mnohem méně nebiologického odpadu.Vraťme se ale k pojmu biokosmetika. Přírodní kosmetika neboli biokosmetika obsahuje co největší procento čistých přírodních složek. Produkty, které označujeme jako bio kosmetika, jsou vyrobeny z rostlin pěstovaných v ekologickém zemědělství nebo sbíraných ve volné přírodě.
Přírodní kosmetika obsahující výhradně přírodní ingredience nemusí mít certifikát bio. Biokosmetika musí být označena certifikátem, který podléhá přísným pravidlům. Tato pravidla prověřují například – jednotlivé ingredience, pěstování, sběr a zpracování těchto ingrediencí nebo výrobu obalů či zpracování odpadů.Při výrobě biokosmetiky nesmí být použity: umělé látky, syntetická barviva, ropné produkty, parfémy, konzervanty,
látky pocházející z mrtvých zvířat, látky testované na živých zvířatech.Výhody přírodní kosmetiky a biokosmetiky:
• bio kosmetika je vysoce kvalitní a účinná díky rostlinným složkám
• obsahuje velké množství přírodních vitamínů, antioxidantů a hydratačních složek
• výroba je velmi šetrná – např. oleje jsou zpracovávány za studena
• produkty jsou bez přidané chemické parfemace
• je přátelská k lidskému organismu a zároveň i k životnímu prostředí
 pravdivě informuje o složení a o použitých surovináchNevýhody přírodní kosmetiky a biokosmetiky:
• působí pomaleji, avšak výsledky vydrží déle (při používání přírodní kosmetiky musíte být trpělivý a důslední, výsledky se projeví až po určité době)
• má specifickou vůni, protože obsahuje pouze přírodní éterické oleje a ne umělou parfemaci
• často má kratší dobu spotřeby a to díky nepoužitým konzervantům
• je třeba ji nejprve otestovat na vnitřní straně zápěstí, protože může Vaši pokožku podráždit či vyvolat alergickou reakci. Ta může být způsobena velkým obsahem přírodních výtažků.Proč byste tedy měli přírodní kosmetiku neboli biokosmetiku používat? Protože obsahuje především přírodní látky a není parfemovaná, což ocení lidé s alergiemi, ekzémem, lupenkou či problematickou nebo citlivou pletí. Produkty bio kosmetiky jsou vhodné také pro děti všech věkových kategorií.Vždy si uvědomte, že přírodní kosmetika není samospásná. Pokud máte problémy s pletí, spojte používání bio kosmetiky s očistou organismu, dbejte na pitný režim, zdravé stravování a zdravý životní styl.