Umíte si vybrat správné doplňky stravy?

Není vitamín jako vitamín! Neexistuje žádná hranice mezi přírodním a syntetickým produktem. Avšak je důležité důkladně číst etikety. Jen stěží najdete na trhu produkt obsahující vše v jednom.  Jestli vitamín pochází z přírody nebo z továrny je tělo jedno. Jeho chemický vzoreček vypadá totožně. Avšak velký rozdíl je v rostlinných látkách, které v kombinaci s vitamíny nejen posilují imunitní systém, ale také brání před vznikem rakoviny či cukrovky. A v tom je rozdíl opravdu veliký!


Antioxidanty stráží naše molekuly. Působí proti volným radikálům. Patří mezi ně několik známých vitamínů, jako vitamín A, C, E a další rostlinné látky. Antioxidanty a samozřejmě také vitamíny přijímáme v čerstvém ovoci a zelenině. Avšak je důležité si uvědomit, že hladina složek obsažených v ovoci a zelenině se liší nejen podle druhu, ale také podle podmínek pěstování a skladování. Například v různých odrůdách jablek lze najít až 10x více či méně vitamínu C.

Oproti tomu škodlivé volné radikály naše tělo okrádají. Jsou to poškozené molekuly kyslíku. K jejich poškození došlo vlivem stresu, kouřením, stravováním či slunečním zářením. Způsobují civilizační choroby, rakovinu, poškozují buněčné membrány či dokonce naši DNA.Tipy jak si vybrat správné doplňky stravy:


1) Přírodní versus umělý?
- vybírejte si produkty pocházející z ovoce a zeleniny
- pátrejte, zda byly pěstovány, na certifikovaných organických farmách
- vyvarujte se doplňkům, které mají na etiketě „na přírodní bázi“

2) Prášek, extrakt nebo koncentrát?
- nejméně účinné jsou produkty vyrobené z prášku, který vzniká usušením rostliny. Jeho biologická hodnota je velice nízká a výrobek tak bude málo efektivní.
- extrakt je vlastně výtažek rostliny. Je mnohem účinnější a výrobek tak bude mít ten správný efekt.
- největšího úspěchu dosáhnete, pořídíte-li si koncentrát. Slovo koncentrát rovná se zahuštěný extrakt.

3) Co zůstane v těle neboli biologická hodnota.
- na etiketě nehledejte konkrétní hodnotu biologické dostupnosti
- nelze ji vyčíslit, protože je přímo úměrná věku, pohlaví či aktivitě enzymů

4) Dejte NE reklamně!
- nenechte se oklamat reklamou
- veškeré informace na etiketě berte s rezervou
- často se výrobci snaží přehnaně informovat o účincích výrobku, důležité však je, co si z výrobku ponechá Vaše tělo

5) Cena, sleva, výhoda...
- ne vždy znamená cenově výhodná nabídka také výhodu pro Vaše tělo
- uvědomte si, že nejdražší je produkt vyrobený z koncentrátu, poté z extraktu a nejlevnější by měl být produkt vyrobený z práškuPři výběru doplňků stravy se zajímejte, kolik účinných látek skutečně dostanete do Vašeho těla a kolik jich skončí v kanalizaci... Přednost dávejte extraktům, koncentrátům nebo v nejlepším 100% šťávě. Budete tak mít šanci, že produkt bude Vašemu tělu prospěšný.