Sladký život

Cukr používáme denně, často bez přemýšlení. Přídáváme ho do čaje, kávy, omáček, na palačinky... Konzumejeme ho téměř denně a často v jídlech, ve kterých bychom jej vůbec nečekali. Zvolte občas zdravější variantu. Přinášíme Vám přehled potravin, kterými lze osladit život.

Bílý cukr - řepkový cukr má vysokou energetickou hodnotu, výživově však tělu nedá nic. Díky rafinaci ztrácí veškteré vitamíny a minerály. Při nadměrné konzumaci způsobuje hyperaktivitu, obezitu, kazí zuby, překyseluje žaludek, způsobuje cukrovku nebo zvyšuje hladinu cholesterolu.

Energetická hodnota: 399 kcal / 100g

Třtinový cukr - je vyráběn z cukrové třtiny, není rafinovaný, neobsahuje chemické konzervanty ani aromata, chutí připomíná karamel. Obsahuje vitamíny, minerály (železo, vápník, draslík, fosfor, hořčík, zinek). Je kvalitnější než cukr bílý.

Energetická hodnota: 396 kcal / 100g

Hroznový cukr - glukóza - je získáván z hroznových šťáv. Je dobře stravitelný a nabízí okamžitou energii po sportu nebo při únavě. Sladí o polovinu méně než cukr bílý, avšak energenickou hodnotu má naprosto shodnou.

Energetická hodnota: 399 kcal / 100g

Med - patří mezi nejznámější přírodní sladidla. Pomáhá při překyselení žaludku, při pálení žáhy, zlepšuje trávení, upravuje stolici, má protizánětlivé účinky. Má příznivý vliv na cévy, srdce a kosti, díky obsahu železa, hořčíku a mědi pomáhá při chudokrevnosti. Med je ideální konzumovat při bolestech v krku, při astmatu a při alergiích. Já méně kalorický než cukr, protože z jedné čtvrtiny obsahuje vodu.

Energetická hodnota: 325 kcal / 100g

Fruktóza - ovocný cukr - nalezneme ho ve zralém ovoci, medu i zelenině (kukuřice, cibule). Je vhodný pro diabetiky, protože neovlivňuje hladinu cukru v krvy. Díky tomu, že je hodně sladký, používá se ho menší množství než cukru bílého.

Energetická hodnota: 388 kcal / 100g

Melasa - černý zázrak - hustá, tmavě hnědá tekutá hmota, která vypadá jako roztavený asfalt. Jedná se o vedlejší produkt při výrobě třtinového cukru. Tělu dodává mnoho vitamínů, vápník, hořčík, železo, chrom, měď, zinek. Čistí lymfatický systém, regeneruje svaly, zlepšuje funkci kloubů, má příznivý vliv na srdce, cévy, krev i nervy. Podporuje hubnutí!

Energetická hodnota: 260 kcal / 100g

Stévie - rostlina, která byla dlouhá léta zakázána v Evropě se používá celé generace v ostatních kontinentech světa. Původ má v jižní Americe, nemá žádné kalorie, ale je 3x sladší než cukr. Nezvyšuje hladinu cukru v krvi, proto je vhodná pro diabetiky. Bojuje s vysokým tlakem, ovlivňuje trávení, odtučňuje, má dezinfekční účinky a omezuje tvorbu zubního kazu. Lze ji zakoupit v obchodech se zdravou výživou.

Energetická hodnota: 0 kcal / 100g

Sirup z agave - není tak hustý jako med, používá se k slazení nápojů, jogurtů, marinád, zálivek. Má nízký glykemický index, podporuje trávení, bobuje s cholesterolem.

Energetická hodnota: 287 kcal / 100g

Rapadura - sušená třtinová šťáva - rozdíl oproti třinovému cukru je takový, že rapadura obsahuje i melasu. Chutná po karamelu a obsahuje veškeré vitamíny a stopové prvky jako melasa. Je vhodná pro pečení, vaření a slazení. Pokrm zabarvuje dohněda!

Energetická hodnota: 372 kcal / 100g