Aloe vera vypadá jako kaktus, ale řadíme ji tedy do čeledi liliovitých. Je to neuvěřitelně robustní rostlina, která se přizpůsobí životu téměř všude. Daří se jí v oblastech, kde bývají horká a suchá léta a mírné zimy. Chladné zimy, ale nesnese. Ty rostlinu můžou poškodit nebo nepříznivě ovlivnit její výživné látky. S divoce rostoucími Aloemi se můžete setkat ve Střední a Jižní Americe, na jihu USA, v Asii, na Kanárských ostrovech a v zemích kolem Středozemního moře.

 

Do dnešní doby je známo 324 druhů Aloe vera. Ne všechny tyto druhy mají stejnou možnost pro lékařské a kosmetické účely. Ani léčebné účinky všech druhů nejsou stejné. Opravdové Aloe vera se nazývá pouze Aloe barbadoská (Aloe barbadensis Miller). Slovo „vera“ vystihuje charakter Aloe, tedy to, že je mezi všemi svými příbuznými nejbohatší na šťávu. Dříve se k výrobě výtažků z aloe používaly divoce rostoucí rostliny. Dnes je Aloe vera pěstováno na obrovských farmách. Jedny z největších farem jsou například v Austrálii, Indii, Číně či Mexiku, oproti tomu v Oklahomě je Aloe vera pěstováno ve velkých speciálních sklenících. Farmy pěstují Aloe na polích v těsných řadách vedle sebe. Sklizeň probíhá 2-4x do roka. Při sklizni jsou ořezávány pouze nejkrajnější zralé listy. Aloe vera potřebuje čtyři roky života, než získá svoji plnou účinnost. Z jednoho hektaru rostlin se získá cca 13 – 34 tun gelu Aloe vera.

Průřez listem Aloe vera
List Aloe vera se skládá ze tří vrstev:
Vnější vrstva – připomíná kůži, chrání rostlinu před vnějšími vlivy.
Vlnitá, vláknitá vrstva – protkaná žilkami, v nichž probíhá oběh tekutin rostliny. Buňky této vrstvy rostlinu chrání před zvířaty, protože obsahuje hořké látky. Ty dráždí rty nebo pysky a jazyk.
Vnitřní vrstva – je tvořena hlenovitým, průsvitným gelem. Obsahuje asi 96% vody a zbývající 4% jsou bohatá na účinné látky.


 

Aloe vera dokáže poranění svých tuhých listů velmi rychle uzavřít zpět. Proto se již dávno léčitelé správně domnívali, že pokud si tato rostlina dokáže pomoci tak dobře sama, je schopna stejně dobře pomoci i lidem.
Z Aloe vera jsou získávány dvě různé šťávy:
Žlutá šťáva – šťáva z vláknité vrstvy, která obsahuje aloin (což je drastické projímadlo). To je důležitý pro farmaceutický průmysl. Tato šťáva je často získávána především z nepravého aloe vera.
Čirá šťáva – se vyrábí z gelu z nitra listu. V něm je značný podíl vody a celá řada dalších bioaktivních sloučenin. Gel neobsahuje aloin, proto se neřadí mezi léky a může být používán jako základ pro potravinové doplňky a kosmetický průmysl.

 

Gel z Aloe vera je získáván několika způsoby:
Ruční porcování (filetování) – nároční a drahé, praktikuje se jen zřídka. Výhodou je, že dužina vůbec nepřijde do kontaktu se žlutou šťávou z vláknité vrstvy. Proto není nutné následné filtrování.
Válcování – jedná se o metodu, kdy je odříznuta špička listu a gel včeně žluté šťávy se vyválí ven pomocí těžkého válce. Poté musí být aloin odstraněn filtrováním.
Metoda celých listů – celý list je rozporcován na malé kousky, které jsou poté vylisovány. Poté musí být šťáva přefiltrována, aby z ní byly odstraněny hořké látky.

 

Použití čerstvých listů:
Doplněk stravy (doporučujeme raději užívat 100% juice)
Ošetření problematických částí kůže – akné, ekzémy, lupenka
Ošetření kůže při spálení od slunce nebo při popáleninách
Ošetření kůže při bodnutí hmyzem, odřeninách a říznutích
Kosmetika na obličej

 

Při zevním použití čerstvých listů se osvědčila tato metoda - odkrojte nejkrajnější zralý list Aloe vera a odřízněte jeho trnité okraje. Poté list podélně rozpůlte a přiložte jej stranou s gelem na postižené místo. Díky struktuře listu se může lépe rozvinout léčivý efekt. Gel si pokožka rychle vstřebá. Nebojte se jej nanést v silné vrstvě a nezapomeňte obklad vyměňovat každou půlhodinu, dokud se nedostaví požadovaný efekt.
Budete – li léčit čerstvým gelem z listu ekzém, mohlo by dojít k vysušení pokožky. Proto raději před nanesením gel smíchejte s trochou čistého, za studena lisovaného rostlinného oleje.
Dejte pozor na otevřené rány a odřeniny. Ty před nanesením gelu důkladně vyčistěte, aby účinné látky Aloe vera nezanesly případné bakterie hluboko do tkání.
Gel z nitra listu je většinou dobře snášen, ale ojediněle může vyvolat alergickou reakci. Raději proveďte test v loketní jamce.

 

Ale kde čerstvé listy Aloe vera vzít? Aloe vera lze pěstovat jako pokojovou květinu. Nejenže vypadá dekorativně, navíc budete mít svého „lékaře v květináči“ každý den po ruce. Chcete-li si pořídit Aloe vera do květináče, dbejte při koupi na to, abyste skutečně koupili pravé Aloe vera a ne některou z jejích druhových příbuzných. Vypadá skoro stejně, ale nemá stejně příznivé a zdraví podporující účinky. Malou rostlinku zasaďte do květináče s otvorem. Použijte vodopropustnou směs (dva díly písku a jeden díl půdy), vydatně ji zalijte a postavte na světlo. V zimě rostlině dopřejte klid, zalévejte ji jednou za měsíc, v létě podle počasí rostlinu zalévejte 1-2 krát za 14 dní. Myslete nato, že městnání vody je úhlavním nepřítelem Aloe vera!
Nemáte-li po ruce čerstvé listy Aloe vera, doporučujeme Vám následující výrobky:

 

 

Také vnitřní užívání Aloe vera doručujeme provádět s již připravenými produkty - Aloe vera juice nebo Aloe vera přírodní šťáva.

Jak Aloe vera pomáhá:
Posiluje tělu vlastní obranné síly. Tak preventivně působí proti infekcím.
Podporuje činnost žírných buněk. Ty pak mohou rychleji zneškodnit a vypudit zárodky nemoci ven z těla.
Má povzbuzující účinek na látkovou přeměnu a uvádí celý organismus do pohybu. Upravuje trávení, optimalizuje žaludeční kyselost a produkci žaludečních šťáv.
Pomáhá při potravinových alergiích a atopických ekzémech.
Jako podpůrný přípravek napomáhá při odstraňování projevů kožních poruch – akné, lupenka, popáleniny, oděrky.
Přispívá k regeneraci střevní flóry, pomáhá potlačit mykózy a škodlivé bakterie.
Má zklidňující účinek na žaludek, díky čemuž nedochází tak rychle k jeho podráždění.
Díky čistícím a pročisťujícím vlastnostem se tělo zbaví jedů, které se do něj dostaly z okolního prostředí a nestravitelných zbytků rostlinné potravy.
Podněcuje dělení buněk, čímž přispívá k revitalizaci a tonizaci těla. Uvádí tak do pohybu ozdravný a omlazující proces.
Je vhodný k dezinfekci ústní dutiny a při paradentóze.
Aloe vera je doplněk stravy a ne skutečný lék v pravém slova smyslu. Zaměřuje se na to, aby vyrovnal nedostatky ve stravě a posílil tělo zevnitř. Nejlepší je užívat jej tehdy, když nejsou patrné známky žádné nemoci. Aloe vera posiluje buněčné stěny a má přirozené čistící a regenerační účinky. Dokáže uvést obranyschopnost lidského organismu do pohybu. Díky tomu bude naše tělo méně náchylné k nemocem, a pokud ho i přes to, nějaká nemoc sklátí, dokáže s ní mnohem rychleji zatočit.