Vyberte měnu

Anorexie

 

Anorexie

 

Při pohledu na dnešní modelky leckomu běhá mráz po zádech. Ano vypadají krásně, ale mnohdy si vůbec neuvědomují, jaké problémy si mohou přivodit. Anorexií trpí celosvětově kolem 15% žen. Co anorexie je, jaké rozpoznáváme druhy anorexie, příčiny anorexie, následky anorexie a jak jí rozpoznat si povíme v tomto článku.


Anorexie – co to je?
Anorexie je psychická porucha osobnosti, která způsobuje nechuť k jídlu, či následné zvracení po pozření stravy v důsledku vidění krásné postavy od daného jedince.


Druhy anorexie
Anorexii rozdělujeme na dvě hlavní složky. První je chronická anorexie a druhá akutní anorexie.


Chronická anorexie
Anorexie chronická způsobuje, že si tělo jedince dokáže velmi rychle zvyknout na minimální příjem energií formou stravy a zpustí adaptační metabolismus. Rozdíl oproti akutní anorexii tkví v tom, že při chronické anorexii si jedinec dokáže uvědomit potřebu jídla. Na rozdíl od akutní anorexie tedy netrpí hladem jen si dopřává daleko menší porce jídla.


Akutní anorexie
Anorexie akutní postihuje zejména dívky v pubertálním věku v období dospívání. Většina těchto dívek trpí pocitem méněcennosti či jsou objetím šikany. Snaží se vypracovat si dokonalou postavu za každou cenu, aby získali obdiv druhých. Rozpoznání je jednoduché – náhled odmítání stravy, úbytek váhy. 20% pacientů, kteří trpí akutní anorexií této psychické poruše nakonec podlehne.


Příznaky anorexie
Jak rozpoznat osobu, která trpí anorexií? Zde jsou základní body, které bude anorektik/tička určitě splňovat:


1. Razantní změny v chování
2. Časté postávání u zrcadla
3. Odmítání společného jídla
4. Přehnaný zájem o nízkokalorické diety
5. Ztráta menstruace
6. Zneužívání léků pro vyvolání průjmu


Následky anorexie
Důsledky anorexie mohou být hrozivé. Podle výzkumů 30% pacientů, kteří trpěli anorexií se nedožili 50roku života.
 

There are no products matching the selection.