Vyberte měnu

Bolesti zad

 

Bolesti zad

Bolest v zádech zná snad každý z nás. Patří mezi tzv. civilizační choroby a jsou častější než bolesti hlavy. Bolesti zad jsou asi jen čtvrtinově způsobeny skutečným onemocněním páteře, zbytek je následkem špatných životních návyků při práci a v běžném životě. Bolesti zad mohou být buď akutní (náhlé) nebo chronické (dlouhodobé). Akutní bolesti trvají maximálně dva až tři týdny, někdy odezní i za pár dní. O chronických bolestech zad se hovoří, když přetrvávají i několik měsíců nebo se opakují několikrát do roka. Bolest zad také může signalizovat k jiné, k mnohem vážnější chorobě. Mezi příčiny bolesti zad patří např. špatné držení těla, sedavé zaměstnání, úraz, těžká práce, prochladnutí, stres nebo třeba obezita. Bolest v zádech také můžeme mít díky ochablému svalstvu.

Velmi časté jsou bolesti zad v kříži. Jedná se o bolesti v oblasti kostrče. Často jsou způsobené prudkým dosednutím, kdy se poruší skloubení kostrče a kosti křížové, což vede k velké bolesti a může přecházet až do chronických bolestí, kdy nás bolí každé usednutí a vstávání.

Také bolesti zad v těhotenství jsou nepříjemné. Bolest zad v těhotenství souvisí s řadou fyziologických a hormonálních změn. Mění se postavení a sklon pánve i těžiště těla. S narůstajícím bříškem je zapotřebí mnohem větší námahy ke správnému postoji a stabilitě. Doporučuje se zvýšený přísun vápníku a dostatek pohybu, např. plavání, těhotenské cviky, cvičení na velkém míči apod. Pokud jsou bolesti zad prudké, vleklé a doprovázené např. krvácením, velkou bolestí břicha, může se jednat o poškození plodu či lůžka.

Cvičení na bolesti zad a správné cviky proti bolesti zad jsou nejen vhodnou prevencí, aby záda nebolely, ale mohou bolesti částečně nebo zcela zmizet. Poraďte se svým lékařem a zvolte správné cvičení, ať Vaše bolesti zmizí!
 

15 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

15 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně