Vyberte měnu

Jak na bodnutí hmyzem

 

Jak na bodnutí hmyzem


Zejména na jaře a v létě, kdy všude okolo nás kvete nespočet okrasných keřů, ovocných dřevin a květin je riziko bodnutí hmyzem největší. Každoročně nám hmyz uštědří tisíce žihadel. V následujícím článku se dozvíte, jak si počínat v případě, že Vás bodne včela, sršeň nebo vosa.
Bodnutí od komára není nic, ve srovnání s bodnutím od včel, sršní a vos. Žihadla tohoto hmyzu obsahují vysokou dávku jedu, který za několik málo okamžiku po bodnutí, vyvolá v našem těle alergickou reakci.


Každý organismus reaguje po bodnutí hmyzu odlišně. U některých osob se může projevit i těžká alergická reakce v podobě šoku a otoku dýchacích cest. V tomto případě ihned vyhledejte lékaře, protože může být ohrožený Váš život.
Na začátku léta je největší riziko bodnutí včelami. Na konci léta a začátkem podzimu hrozí především bodnutí vosou nebo sršní.


Klasická reakce na bodnutí hmyzem

V místě bodnutí hmyzem dojde k vytrvalému svědění a zarudnutí pokožky. Ze začátku budete pociťovat i palčivou bolest, která včetně ostatních příznaků do několika hodin odezní. Je dobré si připomenout, že aby došlo k toxické reakci, muselo by dojít k několikanásobnému bodnutí. U dětí dojde k toxické reakci po 50 žihadlech. U dospělého člověka dochází k silné toxické reakci po několika stovkách bodnutí. Hmyzí jed ve vysoké koncentraci způsobuje rozpad červených krvinek.


Alergická reakce

Mezi projevy alergické reakce patří především velký otok v místě bodnutí, který nezmizí dříve než za 24 hodin. Dalšími projevy jsou bolesti břicha, průjem, zvracení, závrať, kopřivka a úzkost.
Silná alergická reakce
Mezi projevy silné alergické reakce patří potíže s dýcháním a polykáním.


Preventivní opatření proti bodnutí hmyzem
• Vyhněte se pestrobarevnému oblečení, když jdete do míst, kde se vyskytuje hodně bodavého hmyzu.
• Používejte repelenty
• V létě a na podzim si kontrolujte jídlo a pití. Hmyzu obzvláště chutnají limonády, ovoce a sladké šťávy.
• Při sklizni plodů z ovocných dřevin dbejte zvýšené opatrnosti. Nesahejte na spadané a nahnilé plody.
 

Jak ošetřit
Nejprve je potřeba odstranit žihadlo. Žihadla se zbavíte pomocí pinzety, nebo vyškrábnutím nehtem. V žádném případě ho netahejte pomocí prstů, jinak hrozí, že z váčku uvolníte další jed. Potom z rány vymáčkněte zbytek jedu a ránu opláchněte. Ránu můžete chladit ledem či obkladem (rozkrojená cibule, rozdrcené listy jitrocele, citrónová šťáva, skořicový čaj). Pro uklidnění místa vpichu se osvědčily i různé éterické oleje, Tea Tree Oil, aloe vera nebo měsíčkový olej. Dětem dejte ihned po bodnutí vypít vodu, ve které je rozpuštěná šumivá tableta kalcium forte. Nejnebezpečnější je bodnutí v místech jazyka a hltanu. Pokud k tomu dojde, postižené místo ochlazujte ledem a ihned přivolejte záchranku.
 

2 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

2 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně