Vyberte měnu

Jak na chřipku a nachlazení

 

Jak na chřipku a nachlazení


Chřipka bezesporu patří mezi nejčastější virové onemocnění horních cest dýchacích. Chřipka má velmi podobný průběh jako běžné nachlazení, proto často dochází k chybným diagnózám. Nicméně existuje několik rozdílů mezi oběma nemocemi, které se týkají především vyvolávajícího mikroorganismu. Samotná léčba výše zmíněných onemocnění je v řadě věcí velmi podobná.


Chřipka primárně atakuje dýchací ústrojí. Mezi prvotní symptomy patří zimnice doprovázená vysokou teplotou kolem 39 - 40 stupňů Celsia. Od začátku propuknutí chřipky se budete cítit velmi osláblí. Mezi běžné projevy chřipky patří celková svalová slabost, bolesti hlavy, škrábání v krku, suchý a velmi dráždivý kašel, který doprovází rýma.


Při běžném nachlazení většinou zaznamenáte jen mírně zvýšenou teplotu, doprovázenou kašlem a rýmou. Na rozdíl od chřipky nedojde k výraznějšímu narušení Vašich denních aktivit. Jako léčba postačí zvýšený přísun vitamínu C, pití bylinkových čajů a v případě bolesti hlavy Paralen. Chřipka patří mezi závažná virová onemocnění, proto je nutné, abyste po celou dobu onemocnění zůstali v posteli.


Příznaky
Samotná léčba chřipky se zaměřuje na odstranění příznaků. K předepsání antibiotik dojde pouze tehdy, pokud se přidá další bakteriální infekce.


Kašel
Vlivem podráždění dýchacích cest vzniká suchý nebo vlhký kašel. Na suchý kašel se předepisují tzv. antitusiky. Častěji se setkáte s vlhkým kašlem, díky němuž, si tělo automaticky pročišťuje dýchací cesty. Na podporu odkašlávání Vám lékař předepíše léky patřící do kategorie expektorancia.


Rýma

Zánět nosní sliznice neboli rýma doprovází každé nachlazení i chřipku. Při rýmě se překrví nosní sliznice a dochází k uvolňování sekrecí z nosu. S rýmou je spojeno i kýchání a ucpaný nos. Na léčbu rýmy se podávají dekongestiva, která zužují cévy. Léky se aplikují jak ve formě kapek, tak i tablet. Všechna dekongestiva používejte jen velmi zřídka, v opačném případě dojde k rozšíření nosní sliznice.


Bolest hlavy, bolesti svalů a kloubů, horečka, pálení v krku
Všechny výše zmíněné příznaky se léčí tzv. analgetiky-antipyretiky. Léky patřící do této kategorie je např. kyselina acetylsalicylová a paracetamol. Výhodou paracetamolu je, že nepoškozuje sliznici zažívacího traktu. Zbavuje Vás bolesti a zároveň i sráží horečku.


V případě nachlazení a chřipky platí obecná pravidla, která je potřeba dodržovat. Zásadou číslo jedna je dodržování pitného režimu. Během nachlazení nebo chřipky se vyhněte fyzické námaze a ležte v posteli. Zvyšte příjem vitamínu C a konzumujte hodně ovoce a zeleniny. Vhodným suplementem jsou i vitamíny ve formě tablet. Pijte hodně bylinkové čaje s citronem a medem, ulevíte tak vykašlávání a uklidníte podrážděnou sliznici.
 

15 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

15 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně