Vyberte měnu

Jak na depresi

 

Jak na depresi


Na většinu z nás dopadají deprese na podzim. Nedostatek slunečních paprsků a stále šedá obloha doprovázená častými přeháňkami může u někoho vyvolat depresi. Deprese se u každého projevuje rozlišně. Co jinému depresi vyvolá, na jiného může působit uklidňujícím dojmem. Pokud na Vás dolehl nápor smutku, beznaděje či pasivity, přečtěte si pár obecných rad, jak zatočit s depresí.


Změna pohledu na věc
Depresi můžete i předejít. Pokud své myšlenky nebudete koncentrovat na negativa, deprese se nedostaví. Snažte se své myšlenky koncentrovat na něco příjemného, čímž vytěsníte negativa.


Opora blízkého člověka a časový harmonogram
S dostavující se depresí se každý potřebuje opřít o někoho blízkého a svěřit se mu se svými problémy. Pokud se nemáte o koho opřít, stanovte si rozvrh dne, kterého se budete držet.


Asertivita a vyhrazení priorit
Projevem deprese je nezájem o každodenní činnosti a razantní pokles energie doprovázený únavou. Těmto projevům můžete zamezit tím, že si stanovíte denní plán, kterého se budete striktně držet. Je důležité si vše předem naplánovat, jinak snadno podlehnete depresi. Dobrou obranou proti depresi je zdravá asertivita. Uvědomte si svá práva a nenechejte se sebou manipulovat. Zároveň však dbejte na to, abyste přehnanou asertivitou neublížili ostatním lidem.


Pravidelný odpočinek
Dopřejte si návštěvu kina, divadla, nebo si běžte zahrát Vaši oblíbenou hru. Aktivním i pasivním odpočinkem ovlivníte své myšlenky a koncentrujete svou pozornost na věci, které Vás baví. Zejména v dnešní uspěchané době je důležité, si najít chvilku na odpočinek. Pokud nebudete věnovat dostatečný prostor odpočinku, snadno podlehnete depresi.


Dostatečný a pravidelný pohyb
Nejlepší zbraní proti depresi je sport. Jakákoliv tělesná aktivita vyvolává tvorbu hormonu serotonin. Právě serotonin je zodpovědný za dobrou náladu, která Vás provází po vykonané fyzické aktivitě. Běžte si zaběhat, vyjeďte s kamarádem na kole, nebo si běžte zahrát fotbal. Váš mozek Vás rázem zaplaví prostřednictvím krevního oběhu hormonem dobré nálady a budete se cítit skvěle. Počítají se i procházky do přírody. Zejména na podzim využijte každé příležitosti, kdy vysvitne slunce a nechte se nabít jeho energií.
 

10 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

10 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně