Vyberte měnu

Jak na klouby

 

Jak na klouby


S přibývajícím věkem přichází i problémy s hybností kloubů, které lze odhalit mnoha lékařskými vyšetřeními. Nejčastějším kloubním onemocněním je bezpochyby artróza. Vlivem tohoto zánětlivého onemocnění dochází k postupnému ničení kloubní chrupavky. Vědci dosud neodhalili příčinu artrózy. Jasné je, že artrózu ovlivňuje nadměrné přetěžování kloubů. K přetěžování dochází u vrcholových sportovců a obézních lidí. Artróza vzniká i v důsledku úrazu a vývojových vad končetin (nohy do O nebo do X).


Zdravý kloub obsahuje kloubní tekutinu, která promazává chrupavku, díky čemuž při pohybu nepociťujete bolest. Artróza se projevuje tím, že budete při pohybu pociťovat bolest, což povede až ke zkrácení hybnosti kloubu a jeho zatuhnutí. K zatuhnutí dochází zejména u kyčelních kloubů, proto včas vyhledejte lékařskou pomoc. Artróza se nejvíc projevuje při náhlých změnách počasí. V tomto období onemocněný pociťuje urputnou bolest. Mezi nejznámější druhy Artróz patří, gonartróza (koleno), koxartróza (kyčel) a spondyloartróza (páteř).


Léčba
Pokud se domníváte, že trpíte artrózou, v nejbližší době vyhledejte ortopeda, který Vám provede RTG snímky kloubů. Na snímcích bude zcela patrné, jestli artrózou trpíte či nikoliv.
Problém nastane až ve chvíli, co zjistíte, že na artrózu neexistuje lék. Pro zmírnění bolesti můžete zkusit želatinové preparáty, ale nepočítejte s výrazným výsledkem. Na trhu sice existuje nespočet léků známých z televizních reklam, ale jejich účinky nejsou vysoké. Nejúčinnější látkou je kyselina hyaluronová. Tato kyselina se v některých případech vpraví injekčně přímo do kloubu. Kyselina hyaluronová je přirozenou součástí kloubního vaziva.


V prvním stádiu se artróza udržuje pomocí rehabilitací a občasného plavání a jízdy na kole. Pokud trpíte artrózou, zcela se vyhýbejte běhaní, delší chůzi do schodů a aerobiku. Při těchto činnostech dochází k nadměrnému zatížení kloubů. V pokročilejších fázích artrózy se přistupuje k transplantaci postiženého kloubu. V ČR se nejčastěji operují kyčelní a kolení klouby.
Nejsmutnější na tom všem je fakt, že artrózou bude dříve nebo později trpět každý z nás. Mějte na paměti, že riziko artrózy můžete snížit tím, že si budete držet optimální tělesnou hmotnost a nebudete přetěžovat své klouby.
 

4 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

4 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně