Vyberte měnu

Jak zvládat stres

 

Jak zvládat stres


V dnešní urychlené době se s pojmem stres setkává stále více a více naší populace.
Slovo stres pochází z anglického slova stress a znamená v překladu – námahu, napětí organismu, tlak. Jde o stav, kdy je naše tělo a mozek vystaven/o neobvykle náročným podmínkám. Ty dávají impuls stresorům a ty samotný stres vyvolávají.


Proti stresu se můžeme vyzbrojit různými zbraněmi. Záleží, o jaký druh stresu se jedná. Pokud jde o Eustres, který stimuluje pozitivní zátěž v přiměřeném množství a nabádá k lepším výkonům není se čeho bát. Horší forma stresu je Distres, který stimuluje nadměrnou zátěž na organismus a může vést k poškození, onemocnění či dokonce ke smrti jedince.


Nejčastější příčinou stresu je nedostatek času – pracovní vytíženost či nepohoda v rodině. Pokud toho máte v práci plno, nestíháte, jste nervózní a začíná se to projevovat nejen formou fyzické unavenosti, ale také ve formě psychického stavu – vypněte. Nic Vám nestojí za to, abyste si natrvalo poškodily váš organismus. Při dlouhotrvajícím stresu totiž hrozí k trvalému poškození mozkových buněk.


Samotná reakce na stres je u každého jedince ojedinělá – někdo reaguje psychicky (úzkost, deprese) a někdo zas fyzicky (kolaps, migréna, nervové onemocnění, výbušnost). Jak stres zvládat je otázka, kterou si pokládá stále více a více lidí. Odpověď je jednoduchá – dělejte jen to co je pro Vás podstatné a to ostatní prostě hoďte za hlavu. Je to sice radikální řešení, ale nic jiného Vám ani nezbývá.


Na stres pomáhají také nejrůznější léky na stres a homeopatika na stres ve formě povzbuzujících pilulek. Ovšem toto řešení není doporučováno, protože může lehce dojít k závislosti a následnému zkolabování vašeho organismu. Jak sem již zmínil výše stres má nejrůznější podoby – další formou je stres v těhotenství, ke kterému dochází zhruba u 10% žen, které absolvovali porod, zde jde pouze o dočasný stav, který nemá dlouhého trvání.
 

8 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

8 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně