Vyberte měnu

Klíšťová encefalitida

 

Klíšťová encefalitida

 

Nepříjemné onemocnění, které může v krajním případě způsobit i trvalé ochrnutí či smrt to je klíšťová encefalitida.


Klíšťová encefalitida definice

Klíšťová encefalitida je onemocnění infekčního charakteru, které útočí zejména na mozek a mozkové blány. Virus je řazen mezi flaviri a je přenášen klíšťaty popřípadě komáry.


Nemoc klíšťová encefalitida

Mezi rizikové faktory patří pobyt v lese či na louce bez ochrany kůže a použití repelentu.

Prevence klíšťové encefalitidy
Nejúčinnější prevencí je očkování. Očkovat se může každý jedinec bez ohledu na věk či pohlaví kdykoliv během roku. Vakcína se podává po třech, nebo čtyřech dávkách. Očkování by mělo jedince chránit spolehlivě po dobu až tří let.


Další prevencí je volba správného oblečení. Při pobytu v lese či na louce se doporučuje nosit vysoké boty a oděv s dlouhým zakončením. Prevenci byste také měli posílit používáním repelentu.


Klíště
Klíště je nejčastější přenašeč klíšťové encefalitidy, může se zachytit a zakousnout na prakticky každé části lidského těla. Ovšem nejčastěji vyhledává teplá a vlhká místa. Pokud se tento parazit do lidské kůže zakousne, možnost nákazy stoupá po dobu co je klíště přisáté.


Příznaky klíšťové encefalitidy
Mezi první příznaky klíšťové encefalitidy patří, lehká chřipka – bolest kloubů a svalů, zvýšená teplota, zvracení. Po několika dnech nastoupí druhá fáze, která sebou nese vysoké horečky, bolesti hlavy, světloplachost, třes, obrnu, poruchy spánku, paměti a koncentrace. V krajním případě může znamenat i ochrnutí či smrt.
 

1 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

1 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně