Vyberte měnu

Ledviny

 

Ledviny


Funkce ledvin
Ledviny jsou velmi důležitým orgánem v těle každého jedince. Jejich hlavním úkolem je očišťovat krev, která proudí organismem lidského těla od odpadních látek (močovina atd.). Všechny tyto škodlivé látky se v těle vylučují v podobě moči konečníkem. Pokud dojde k jejich selhání, hrozí smrt a je nutno jejich funkci okamžitě nahradit. To se dělá pomocí dialýzy, popřípadě musí lékaři přejít na transplantaci ledvin.


Kromě očisťující funkce, ledviny také produkují hormony, které ovlivňují celé naše tělo (například množství vody v těle, růst kostí atd.)


Náhrada ledvin
Ledviny se dají nahradit pomocí Hemodialýzy, která očišťuje krev od odpadních látek a nahrazuje funkci ledvin a to mimotělně. Dalším způsobem je Peritoneální dialýza ta nahrazuje ledviny filtrací přes břišní dutinu. Poslední možností je výše zmíněná transplantace ledvin. Tento zákrok probíhá v plné narkóze, kdy zdravá ledvina je vyoperována a vyměněna za ledvinu nefunkční. Nová ledvina se ukládá na rozdíl od původní do levé, nebo pravé jámy kyčelní.


Komplikace dialýzy a transplantace ledvin

Dialýza je mnohdy velmi komplikovaná a často nastávají leckteré komplikace a potíže. Nejčastějším problémem je možná infekce a to hlavně díky zavodnění pacientova organismu, nebo naopak poté díky následné dehydratace.


Při druhé možnosti – tedy transplantaci ledvin může dojít k tomu, že zdravá ledvina, která se uloží do pacientova těla, nebude tělem pacienta přijata. V tomto případě je zákrok neúspěšný a pacient je v této chvíli na pokraji smrti. Nemoci ledvin jsou velmi vážné a při příznacích bolesti ledvin musíte ihned vyhledat svého doktora. Na bolesti pomáhá i čaj na ledviny.
 

1 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

1 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně