Vyberte měnu

Menstruace

 

Menstruace

 

S pojmem menstruace se za život setká každá dívka, ať už chce, nebo ne. Co to menstruace je, proč vzniká, co Vás čeká a na co se připravit to a mnohem více se dočtete v následujícím článku.


Jak jsem již zmínil výše, každá dívka si to zažila a do dnes denně prožívá. Pro většinu dívek menstruace znamená novou životní etapu. Nějaká se s menstruací setká již na základní škole, některé až později. Vše záleží na individualitě organismu a vyvinutí daného těla.


První menstruace
První setkání s menstruací se jinak nazývá také menarché. Stanovit tedy přesné datum, kdy se začne menstruace projevovat nelze – většinou se ovšem jedná o rozmezí mezi 12-16tým rokem života.


Projevy menstruace
Projevy menstruace mohou být u každé dívky jako jedince diametrálně odlišné. Nejtypičtějším projevem, který mají všichni dívky stejný je krvácení. Další znaky mohou být (ale také nemusí) změny nálad, bolesti v podbřišku, bolesti hlavy, výkyvy nálad, úzkost, hysterie, nechuť k sexu.


Na různé stavy nálad má vliv i současná fáze menstruačního cyklu. Nálady se nejvíce projevují uprostřed menstruačního cyklu, kdy je krvácení nejsilnější naopak při konci cyklu se vše vrací do normálu.


Bolesti při menstruaci

Bolest při menstruaci je také věcí zcela individuální, některé dívky (ženy) měsíčky ani nepociťují a některé naopak trpí jako bolestmi v podbřišku, tak i bolestí zad a hlavy.

 

Utlumení bolesti při menstruaci

Při bolestivé menstruace se doporučuje – zvýšená tělesná aktivita (jízda na kole, chůze) – vlažné sprchy, schoulení se do klubíčka či nejrůznější léky na menstruaci. Na každou ženu působí něco jiného – například fyzická aktivita pomáhá soustředit myšlenky na něco jiného než na momentálně probíhající bolest.

 

Komplikace při menstruaci

Při menstruace mohou vznikat také problémy jako prodloužení menstruačního krvácení o více jak 3 dny, opožděná menstruace či úplné vynechání cyklu. Při těchto komplikacích se doporučuje okamžitě navštívit svého gynekologa.

 

Menstruace – hygiena

Při cyklu je zapotřebí dbát zvýšené hygieny – hrozí zde riziko zánětu či dokonce otravy krve. Používejte tedy vložky a tampóny a zvyšte svojí pozornost v oblasti hygieny (denní sprchy atd.)

 

 

3 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

3 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně