Vyberte měnu

Močové cesty - brusinky

 

Močové cesty - brusinky

 

Močová soustava (močové cesty) – se skládá ze soustavy dutých orgánů, které mají jako primární úkol odvádět moč z těla pomocí konečníku ven z těla.


Močové cesty začínají v ledvinách a pokračují organismem až do močové trubice, kde vyúsťují. Močové cesty rozdělujeme na dvě hlavní.


Intrarenální močové cesty
Prvním typem močových cest jsou intrarenální močové cesty – ty jsou umístěny uvnitř tkáně ledviny. Navazují na nefrony a zapříčiňují vznik moči. Jejich vzhled se dá přirovnat k trubičkám miniaturních rozměrů.


Extrarenální močové cesty

Na rozdíl od intrarenálních močových cest tu máte extrarenální močové cesty, které jsou umístěny mimo tkáň ledviny. Často jsou také vystlané přechodným epitelem.


Části močových cest

Močové cesty se skládají, jak jsem se již zmínil výše z dutých orgánů. Je to Ledvinová pánvička, která slouží jako první, nízkokapacitní jímka proti moči, která vytéká z ledvin. Dalším orgánem je Močovod – ten moč z ledvinové pánvičky do močového měchýře. Dále Močový měchýř, který slouží jako rezervoár moče. V neposlední řadě se močové cesty skládají také z Močové trubice. Ta má za úkol Odvádět moč z močového měchýře a slouží také jako svěrač k udržení moči.


Nemoci močových cest

Nejčastější nemocí močových cest je zánět močových cest – ten se projevuje pálením močového měchýře a neustálou potřebou močení. Vzniká v následku prochladnutí či nastydnutí. V mírných formách odchází po pár dnech sám. V horším případě musíte navštívit svého osobního lékaře.
 

4 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

4 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně