Vyberte měnu

Otoky

 

Otoky


Samotný otok je úzce spjatý s jiným onemocněním, s kterým se tělo člověka v současné době vypořádává – je to jen vedlejší produkt. Klasický otok je možné vidět pouhým okem. Vznik otoku je zapříčiněn urychleným nahromaděním tekutiny, která se dostane mimo cévy. V horším případě mohou vzniknout otoky, které nejsou na první pohled viditelné, ovšem mohou být mnohem vážnějšího charakteru.


Druhu otoků
Jak jsem si již výše zmínil, nejčastějším typem jsou vnější otoky (otoky místní) – které jsou na první pohled viditelné a vyléčí se sami. Jsou způsobené nahromaděním tekutiny mimo cévy. Po nějakém čase sami zmizí a nezanechají za sebou žádné stopy. Druhým – mnohem vážnějším typem otoku je vnitřní otok (otoky celkové) – ten může, vzniknou u určitých orgánů – například u plic, ten může zapříčinit například životu nebezpečný plicní edém. Vnitřní otoky se mohou, vyskytnou i v dutinách (například břišní).


Faktory, které ovlivňují velikost otoku

Samotný otok, jeho velikost, vážnost, a dobu jeho hojení ovlivňuje spousta faktorů. Nejdůležitějším faktorem je tlak krve, který reguluje vytlačování tekutiny. Z pravidla platí, že lidé s vysokým tlakem mají otoky daleko větší a nateklejší. Dalším faktorem je propustnost stěny kapilár. Stěny kapilár jsou propustné a při nesprávné souhře se může vytvořit vnitřní otok.


Příčiny otoku
Srdeční selhání – Při selhání srdce (infarktu) srdce přestane plnit funkci pumpy. V hrudníku se tedy začne hromadit krev a vzniká plicní edém. Dalším příčinou je alergie – samotná alergická reakce způsobuje vznik krevních otoků. V neposlední řadě je potřeba zmínit záněty – především ty infekční mají za následek rozšíření cév a zvýšení jejich propustnosti.


Léčba otoku
Žádná obecná léčba prakticky není. Při klasických otocích ani není potřeba, maximálně si můžete pořídit mastičky na otoky, či krémy na otoky.
 

4 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

4 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně