Vyberte měnu

Pálení žáhy - pomoc a příčiny

 

Pálení žáhy


Trápí Vás časté pálení žáhy? Nevíte, co to způsobuje, jaké jsou příznaky a jak pálení žáhy léčit? Tak čtěte dále.


Vznik a projevy pálení žáhy

Samotné pálení žáhy patří mezi onemocnění tělního trávicího traktu, které v dnešní době trápí téměř 20% dospělých jedinců. Pálení žáhy způsobuje návrat kyselých žaludečních šťáv v traktu směrem do jícnu. Žaludeční šťávy v jícnu působí jako kyselina a dráždí sliznici v jícnu a vzniká nepříjemné pálení žáhy. Pocit při pálení žáhy je podobný jako ten při zvracení akorát ho neprovázejí křeče.


Výskyt pálení žáhy
Během života se s tímto problémem setká více jak polovina populace. Nejčastější výskyt pálení žáhy je u těhotných žen – zde se dle statistiky s pálením žáhy setká až 70% těhotných matek – zde je výskyt pálení žáhy běžný a po porodu se samovolně utlumí.


Příčiny pálení žáhy

Pálení žáhy vzniká ve většině případů v důsledku nedostatečné funkce svěrače, který je umístěn mezi jícnem a žaludkem.


Dalším důvodem pálení žáhy může být hiátová kýla. Při této poruše část žaludku nechtěně usnadňuje návrat žaludečních šťáva zpátky do jícnu. Hiátová kýla se dá zjistit pomocí RTG a léčit se prakticky nedá, časem ustoupí sama.


Dalších důvodů, kvůli kterým nepříjemné pálení žáhy vzniká je celá řada. Může to být způsobeno například nezdravým životním stylem – stravou, nepravidelné stravování, velké porce jídla v nepravidelných intervalech, konzumace tučných a mastných potravin před spánkem, alkohol, kouření tabáku, nadváha a v neposlední řadě také stres. Na pálení žáhy není vhodné používat určité typy léků a jejich užívání nutno probrat se svým lékařem. Jinak mohou vznikat komplikace pálení žáhy jako zhoubný nádor, pálení hrudní kosti atd.


Léčba pálení žáhy
Nejprve je potřeba změnit svůj životní styl a stravování. Poté je nutné požívat léky na pálení žáhy, jako jsou protivředová léčiva – ty snižují kyselost v žaludku a omezují tvorbu žaludečních kyselin. Další léky na pálení žáhy podporují peristaltiku – například blokátor protonové pumpy – ten zabraňuje též nadměrné tvorbě žaludečních kyselin.

 

There are no products matching the selection.