Vyberte měnu

Psoriáza - lupenka a její léčba

 

Psoriáza - lupenka a její léčba


Co to vlastně psoriáza je? Kde se vyskytuje, délka jejího trvání a jak jí léčit? To vše a mnohem více se dočtete v následujícím článku.


Psoriáza – neboli lupénka
se objevuje na nejrůznějších částech těla. Je to zánětlivé onemocnění kůže a hlavní příznaky jsou vyvýšená ložiska, které jsou pokryty jemnými lesklými šupinkami – od toho název lupénka. Tato nemoc není nakažlivá, ale velmi často je geneticky vedená – předává se doslova z generace na generaci.


Nejčastější výskyt lupénky
Nejvíce jsou postižené místa okolo kolen, lokty či vlasy. Ovšem vyskytnout se může prakticky kdekoliv na těle postiženého – v jaké míře a síle je individuální. Nejvíce jsou lupenkou zasaženy pacienti okolo 10-20 let. Ovšem lupénka se může vyskytnout prakticky v jakémkoliv věku.
 

Délka trvání
Zbavení se lupénky je ve většině případů nedosažitelný cíl a psoriáza se stává pacientovo doživotním údělem. Ovšem i s touto nemocí se dá žít. Existuje spousty léků na lupénku, které samotné ,,šupinatění´´ tlumí.


Nejčastější problém – svrbění
Svrbění je vývojová fáze psoriázy, při které má jedinec neustálé nutkání, které ho vyzívá k intenzivnímu škrábání pokožky. Svrbění může způsobovat například stres, nemoc, horká koupel, kofein.
 

Původ onemocnění
Jak jste se již mohli dočíst výše původ lupénky je ve většině případů čistě genetického původu na jejím vzniku se podílejí četné geny. Ovšem u zbylých případů může být příčina onemocnění lupenkou například stres, špatná životospráva, infekční onemocnění, či nepovolené léky na hubnutí).
 

2 nejčastější typy psoriázy
Lupénka se může objevit v každém věku, ovšem nejčastěji jí rozdělujeme na lupénku dětskou (dospívání, puberta, 10-20let) a lupénku pokročilou (20 let a výše) zatímco první typ se ještě dá při intenzivní léčbě utlumovat. S druhým typem lupénky již nelze prakticky nic dělat.
 

21 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

21 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně