Vyberte měnu

Rýma

 

Rýma

 


Rýma je jedno z nejběžnějších onemocnění, které má velké množství příčin. Dle těchto příčin se určí druh rýmy.

 

• Akutní rýma – onemocnění vzniká přenosem nebo podchlazení. Přenos je nejčastěji vzduchem, tedy tzv. kapénkovou infekcí. Rýma trvá přibližně jeden týden. Nástup nemoci je velice rychlý.
Příznaky rýmy: pocity chladu, zimnice, třesavka, kýchání, kašlání, škrábání v krku, bolesti hlavy, zvýšená teplota a únava, zvýšená sekrece nosní sliznice (vodnatá rýma).

• Chronická rýma – vzniká, když akutní rýma není dostatečně léčena. Jde o časté vracení se rýmy, kdy imunitní systém se nedokáže vyrovnat s útokem stále stejných původců.
Průběh podobný jako u akutní rýmy, ale opakující se. Trvá přibližně měsíc. Později pak může způsobovat i závažnější onemocnění.

• Chronická hypertrofická rýma – jedná se o rýmu, která neustále trvá a působí silné potíže nemocnému.
Příznaky: neustále zduřelá sliznice, obtížné dýchání, čich i chuť omezeny, záněty průdušek, astma.

• Alergická rýma – jedná se o většinou vodnatou, někdy i ucpávající rýmu, která je vyvolána takzvaným alergenem. Jde tedy o reakci organismu na nějaký podnět = alergen.
Hlavní alergeny: spóry, pyly, roztoči, plísně, chlupy.
Projevy se liší dle závažnosti alergické reakce.

Léčba rýmy
Nejčastěji se aplikují nosní kapky, které udržují nosní průchodnost. Při alergické rýmě jsou podávány i různé tablety, vakcíny, injekce a podobně. Důležitý je přísun vitamínů a dostatek tekutin. Samozřejmostí je pak klid na lůžku.
 

3 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

3 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně