Vyberte měnu

Únava, ospalost a vyčerpání

 

Únava, ospalost a vyčerpání

Únava a ospalost je zcela normální jev, který postihuje každého. Sice to není nemoc, ale může být příznakem nějaké závažnější nemoci. Pocit únavy se často objevuje po nadměrné fyzické námaze, po sportu, při nedostatku pohybu nebo po dlouhodobém stresu. Únavou mohou trpět také ženy v období menstruace.

Nedostatek spánku a vitamínů je hlavní důvod, proč jsme unaveni a cítíme se zcela bez energie. Nejčastěji každý sáhne po nějakém „povzbuzováku“ s vyšším obsahem kofeinu. Ovšem tohle nevyřeší pocit únavy a ospalosti na dlouho.

Častým jevem je únava v těhotenství, která je zcela normální. V těhotenství je dobré odpočívat. Těhotná žena živí dva, takže potřebuje mnohem větší přísun energie. Navíc v těhotenství žena vyplavuje hormon progesteron, který má uklidňující účinky.

Chronická únava už ale není běžná věc, je to spíše patologický problém. Může mít hned několik příčin, jako jsou např. běžné infekce, angína, chřipka, rýma, špatná životospráva, nedostatek spánku, kouření, nadměrné pití silné kávy. Chronická únava také může signalizovat rakovinu. Chronická únava nejvíce postihuje lidi, kteří si na sebe kladou příliš vysoké nároky. Hrozí jim velké riziko chronického únavového syndromu.

Nespavost, přepětí sil, příliš mnoho práce, špatná životospráva, to vše vede k celkovému vyčerpání organismu. Pokud nás to postihne, je nejlepší si odpočinout, tělo doplnit vitamíny a naložit na svá bedra méně práce a povinností. Důležité je také zařadit sport do svého režimu.

Diagnóza jarní únava neexistuje, ale všichni víme, o co jde. Důvodem je také, že nám příliš dlouho chybí přirozené teplo a slunce. Na jaře se musíme postavit čtyřem velkým problémům: špatná nálada, nedostatek vitamínu, slunce a celková vyčerpanost. Tak se těmto soupeřům postavte hrdě a s chutí. Nenechte, aby jarní únava vyhrála.
 

6 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

6 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně