Vyberte měnu

Vlasy

 

Vlasy


Z kůže vyrůstá vlasový stvol a ten je vytvořen z látky zvanékeratin, jež je pozoruhodná svou elasticitou, pevností a velkou odolností proti působení různýchchemických látek. Vlasový stvol je u člověka silný, teprve ve volném konci se ztenčuje. Kořen se ve svém konci rozšiřuje do vlasové cibulky. Ve vlasové cibulce je zvláštní a velmi důležité nahromadění buněk (zárodečná vrstva), kde dělením vznikají nové buňky, z nichž vlas vyrůstá.


Vlas se skládá ze tří vrstev. Zevní vrstva se nazývá kutikula. Chrání vnitřek vlasu a je velmi pevná. S postupující vzdáleností vlasu od kůže vrstev kutikuly ubývá a vlas se roztřepuje. Kutikula má největší vliv na vzhled vlasů. Těsně pod kutikulou se nachází vlasová kůra – cortex. Vytváří převážnou část vlasu a určuje jeho elastičnost, pevnost, trhavost a sílu. Ve středu vlasu se nachází kanálek vyplněný nepravidelně uspořádanou hmotou. To je dřeň, medulla. Dřeň se podílí na lesku vlasů, protože její nepravidelné uspořádání působí lom světla. U člověka jinak ztratila funkci, ale u zvířat je základem tepelné izolace.


Od středu vlasové pochvy šikmo do kůže probíhá u každého vlasu malý sval. Při stahu způsobí napřímení vlasu a vytlačení mazu. Jeho funkce není ovlivnitelná vůlí.


Vlasy dělíme podle tvaru na:

• Vlasy kudrnaté - vyrůstají ze zahnutých vlasových pochev. Tento typ vlasů převažuje u černošské populace.
• Vlasy rovné - mohou být značně dlouhé.
• Vlasy vlnité - vyrůstají také z rovných vlasových pochev a také mohou dorůstat značné délky.
• Vlasy spirálovité - vyrůstají ze zahnutých vlasových pochev, mají oválný průřez a místo dřeně dutinu, takže mají vzhled jemných, dlouhých trubiček.
• Vlasy pepřovité - mají tvar kudrnatých vlasů vyrůstají ze zahnutých vlasových pochev v chomáčích a trsech.

 

Vlasy dělíme podle vlastností na:
• Vlasy mastné – tvorba kožního mazu je příliš vysoká
• Vlasy suché – tvorba kožního mazu je příliš nízká


Domácí rady:

• Šedivění – pro starší lidi, kteří mají strach ze šedivých vlasů je tu jako rada používání jablečného octu. Pravidelně vtírat.

• Mastné vlasy – pro ty, co trpí přemašťováním vlasů, je doporučená šťáva ze dvou čerstvých citronů. Vlasy je vhodné rozčesat a citronovou šťávu vmasírovat alespoň do poloviny délky vlasů.

• Lesk – o zářivý a oslnivý lesk vlasů se dokáže postarat výluh z kopřivy. Stačí připravit podobně jako čaj a vlasy po umytí propláchnout. Bonusem je i odstranění lupů!

• Suché a lámavé vlasy – domácí maska se připraví tak, že se smíchá 1 vejce s medem a přidá se lžička olivového oleje. Nechá se působit alespoň půl hodiny. Vlasy se pak umyjí klasickým šamponem na vlasy.
 

15 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

15 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně