Vyberte měnu

Zvýšený cholesterol - jak na jeho snížení

 

Zvýšený cholesterol - jak na jeho snížení

Co je to vlastně cholesterol? Je stavební složkou tkání a buněk v našem těle. Nejvyšší koncentraci cholesterolu máme v mozku, v kožním tuku a v nadledvinách. Organismus si cholesterol vyrábí sám, a to hlavně v játrech a v trávicím ústrojí. Zbytek cholesterolu se do našeho těla dostává pomoci potravin. Nejvíce cholesterolu obsahují vejce, živočišné tuky (máslo, sádlo, škvarky), uzeniny, vnitřnosti a tučné mléčné výrobky (smetana, smetanové jogurty, sýry s vysokým obsahem tuku).

Hodnoty cholesterolu se provádí z krve na lačno, vhodná doba lačnění je 12 hodin. Abychom udrželi nízké hodnoty cholesterolu, měli bychom se vyhýbat příliš tučným jídlům a zařadit do svého režimu aspoň 3krát týdně sport.

A co cholesterol a jeho příznaky? U vysokého cholesterolu nejsou ze začátku žádné komplikace, proto si nemusím vůbec ničeho všimnout. Pokud jsou hodnoty cholesterolu opravdu vysoké, může se to projevit např. větší tvorbou nažloutlých uzlíků pod kůží, a to zejména na loktech, kolen nebo kolem očí.

Vysoký cholesterol má u nás každý pátý člověk. Vysokým cholesterolem trpí hlavně lidé s nadváhou, ale i štíhlí lidé nejsou výjimkou. Zvýšená hladina cholesterolu může být také dědičnou záležitostí.

Cholesterol HDL nebo-li „hodný cholesterol“. Částice HDL jsou považovány jako prospěšné, protože odstraňují z tkání nadbytek cholesterolu a přenáší ho do jater. To je jediná cesta, jak se tělo přebytečného cholesterolu zbaví.

Dieta při cholesterolu je velmi důležitá. Je nutné vyřadit z jídelníčku tučná jídla a zařadit do něj hlavně ryby, ovoce, zeleninu a nízkotučné výrobky.

Čaj a bylinky jsou také velmi dobrým pomocníkem pro snížení cholesterolu. Poraďte se svým lékařem.
 

3 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně

3 Položka(y)

Tabulka  Seznam 

Nastavit sestupně